Złomowanie aut – jak dopełnić formalności?

zlomowanie aut

Oddanie auta do kasacji nie jest tak proste, jak może się wydawać. Jest to proces, który podległa ścisłym regulacjom prawnym. W sytuacji, kiedy konieczne jest oddanie pojazdu do zezłomowania, należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Oto co należy wiedzieć.

Jak zgodnie z prawem zezłomować samochód?

Przebieg kasacji pojazdu jest ściśle określony przez polskie prawo. Do obowiązkowego przeprowadzenia kasacji jesteśmy zobowiązani w sytuacji, kiedy samochód nie nadaje się do użytkowania. Prawo zezwala jednak właścicielowi na podjęcie samodzielnej decyzji o zezłomowaniu pojazdu. Może mieć to miejsce np. kiedy właściciel nie może znaleźć kupca na samochód lub naprawa auta jest nieopłacalna.

Kasacja samochodu odbywa się w specjalnej stacji demontażu. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnego punktu, należy upewnić się, czy działa on legalnie. Zgoda na działalność wydawana jest przez konkretne organy. Jeżeli jesteś mieszkańcem województwa kujawsko-pomorskiego i jesteś zainteresowany skorzystaniem z usług złomowania, sprawdź wyszukiwanie złomowanie aut w Kujawsko-Pomorskim.

Złomowanie aut – jakie dokumenty są potrzebne?

Przed udaniem się do stacji demontażu należy poświęcić chwilę na skompletowanie dokumentów. Na miejscu powinniśmy wylegitymować się dokumentem tożsamości. Najlepiej, jeżeli będzie to dowód osobisty, jednak respektowane jest również prawo jazdy lub paszport. Drugą sprawą są dokumenty dotyczące samego pojazdu. Wśród nich znaleźć się powinien znaleźć się dowód rejestracyjny pojazdu. Zawarte w nim dane muszą pokrywać się z informacjami z dowodu tożsamości.

Następnym dokumentem wymaganym przy zdawaniu samochodu jest karta pojazdu. Seria oraz numer karty znajdują się na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego. Jeżeli złomowane auto zarejestrowane jest na firmę, dodatkowo potrzebny będzie wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Osoby zainteresowane oddaniem pojazdu do kasacji zachęcamy do kliknięcia we frazę kasacja pojazdów w Kujawsko-Pomorskim.