Czym najlepiej ogrodzić ogródek działkowy?

ogrod dzialkowy

Ogrodzenie działki to nie tylko kwestia estetyczna, ale również bezpieczeństwa i prywatności. W zależności od potrzeb i oczekiwań, właściciele działek mają do wyboru różne rodzaje ogrodzeń. W tym artykule porównamy najpopularniejsze z nich, ich zalety i wady oraz koszty.

Najlepsze ogrodzenie ogródka działkowego, czyli jakie?

Siatka ogrodzeniowa to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, które można spotkać na polskich działkach. Prosta w montażu, niska cena oraz szeroki wybór wzorów i kolorów to niewątpliwe zalety tego rodzaju ogrodzenia. Na rynku dostępne są siatki zgrzewane, plecione oraz powlekane PVC, które zapewniają dodatkową ochronę przed korozją.

Wady tego rozwiązania to przede wszystkim niska odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz słaba izolacja akustyczna. Ponadto, siatka ogranicza prywatność, gdyż nie zasłania wnętrza działki przed wzrokiem przechodniów.

Panele ogrodzeniowe to kolejne popularne rozwiązanie stosowane na polskich działkach. Panele wykonane są zazwyczaj z metalu pokrytego powłoką antykorozyjną, a ich montaż odbywa się na słupkach betonowych lub metalowych. Panele ogrodzeniowe są bardziej trwałe niż siatka ogrodzeniowa i zapewniają lepszą izolację akustyczną.

Wśród minusów tego typu ogrodzenia można wymienić wyższą cenę w porównaniu do siatki oraz konieczność regularnego malowania, aby zachować estetyczny wygląd. Panele również nie zasłaniają całkowicie wnętrza działki, ale oferują większą prywatność niż siatka.

Drewniane płoty to klasyczne ogrodzenie, które świetnie wpisuje się w naturalne otoczenie działek. Drewno jest materiałem ciepłym, przyjaznym dla środowiska i łatwym w obróbce. Na rynku dostępne są płoty z różnych gatunków drewna, a często również z materiałów drewnopochodnych jak np. deski kompozytowe.

Wady drewnianych płotów to przede wszystkim konieczność regularnej konserwacji, takiej jak malowanie czy impregnacja, oraz podatność na szkodniki i warunki atmosferyczne. Ponadto, drewno może być droższym rozwiązaniem niż siatka czy panele. Z tego względu lepiej wybrać sztachety metalowe drewnopodobne. Dobre sztachety z blachy wytrzymają wiele lat.