Wymiana zamka w drzwiach. Od czego zacząć?

zamek

Zamek tak jak każdy inny mechanizm ulega zużyciu, a także może ulec awarii, powodując trudności z jego otwarciem lub całkowicie uniemożliwiając korzystanie z zamka. To oznaka, że zamek należy wymienić, aby pomieszczenie było dobrze chronione, a użytkowanie drzwi i zamka było komfortowe. Zazwyczaj nie trzeba wzywać ślusarza, gdyż wymiana zamka w drzwiach jest na tyle prosta, że posiadając podstawowe narzędzia większość osób sobie z nią poradzi. Jak samodzielnie wymienić zamek i od czego zacząć pracę?

Wymiana zamka, czy wkładki?

W pierwszej kolejności należy dobrze się zastanowić, czy trzeba wymienić cały zamek, czy też wystarczy wymiana zamka w drzwiach (to ta część, w którą wkłada się klucz). Zazwyczaj bowiem wystarczy wymienić wkładkę, co jest dużo prostsze i szybsze. W jakich sytuacjach wystarczy wymiana wkładki? Zawsze wtedy, gdy jest problem z przekręceniem klucza lub można podejrzewać, że klucze dostały się w niepowołane ręce. Dotyczy to przede wszystkim:
• awarii wkładki np. jej zablokowania lub zacinania się;
• złamanego klucza w zamku;
• zmiany mieszkania;
• utraty kluczy np. ich zgubienia, kradzieży lub zniszczenia.

Kiedy należy wymienić cały zamek? Zawsze wtedy, gdy został on uszkodzony lub jeśli zamek nie działa prawidłowo, a nie ma wymiennej wkładki. Jak więc widać, zazwyczaj nie ma potrzeby wymiany zamka, a wystarczy zamontować nową wkładkę, aby z powrotem cieszyć się bezpieczeństwem.

Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Do wymiany wkładki wystarczy płaski śrubokręt, nowa wkładka i trochę wolnego czasu. W pierwszej kolejności należy odkręcić śrubę mocującą, która znajduje się w wewnętrznej części drzwi. Po jej odkręceniu, trzeba włożyć klucz, ustawić go w pozycji otwartej i delikatnie popchnąć, a wkładka sama się wysunie. Następnie wkładamy nową wkładkę i powtarzamy wszystkie czynności, ale w odwrotnej kolejności. Uwaga! Nowa wkładka musi mieć dokładnie takie same wymiary jak stara! Dlatego najlepiej nową wkładkę kupić dopiero po demontażu starej, aby móc ją dokładnie zmierzyć. To oznacza, ze podczas pracy najlepiej, aby ktoś jeszcze znajdował się w domu, żebyśmy mogli spokojnie udać się do sklepu.

Jak wymienić zamek?

Chcąc wymienić cały zamek trzeba najpierw odkręcić szyld i klamkę. Następnie otwieramy drzwi i odkręcamy wszystkie śruby mocujące poza tą, przytrzymującą wkładkę. Zamek delikatnie podważamy śrubokrętem, aby móc go ściągnąć. Teraz przystępujemy do montażu nowego zamka, wykonując wszystkie czynności ponownie, ale w odwróconej kolejności. należy przy tym pamiętać, aby zamek dokręcić za pomocą dołączonych do zestawu śrub. Jeśli nowy zamek ma wymienną wkładkę, to montujemy ją na końcu prac. Na koniec wkładamy klucz i sprawdzamy, czy mechanizm działa prawidłowo. Zamek, tak samo jak wkładka, musi mieć dokładnie takie same wymiary, jak stary element inaczej nie będzie pasował, a więc jego działanie nie będzie poprawne.

Profesjonalna pomoc

Jeśli nie mamy czasu, narzędzi, cierpliwości, czy po prostu ochoty na samodzielną wymianę zamka lub chcemy przy okazji zwiększyć poziom bezpieczeństwa, to warto skorzystać z pomocy ślusarza https://www.pogotowie-zamkowe-lodz-24h.pl/ . Fachowiec szybko wymieni zamek bez wyrządzania dodatkowych szkód i podpowie, jaki zamek wybrać, aby zapewnić domownikom i mieniu odpowiednią ochronę. Z usług formy ślusarskiej można skorzystać zawsze wtedy, gdy mamy problemy z zamkiem lub dostaniem się do domu bądź samochodu. Może to być awaria zamka, zgubione lub skradzione klucze, czy też zatrzaśnięcie kluczy w domu lub samochodzie.