Czym jest przepustowość łącza internetowego?

przepustowosc internetu

Decydując się na skorzystanie z oferty dostawcy internetu, najczęściej interesuje nas wysokość opłat oraz szybkość internetu. Drugą z tych kwestii wyraża przepustowość łącza, którą znajdziemy w ofercie. Jak rozumieć to określenie? W czym wyrażamy przepustowość łącza i jaki to ma wpływ na jakość połączenia internetowego? Wyjaśniamy.

Jak definiujemy przepustowość?

Przepustowość łącza internetowego to maksymalna ilość danych, jaka może być przez nie przesyłana. Przepustowość wyraża się w megabitach na sekundę (więcej na temat tej jednostki przeczytasz poniżej), należy jednak pamiętać, iż ostateczna prędkość internetu użytkownika końcowego zależy od wielu czynników.

Od czego zależy przepustowość internetu?

Podstawową kwestią związaną z szybkością łącza jest wybrane medium oraz pakiet dostawcy, na który się zdecydujemy. Technologia przesyłu sygnału internetowego przez kable telekomunikacyjne w praktyce odchodzi do lamusa. Jej miejsce zajmuje światłowód, obecnie najszybsze medium, które gwarantuje wyższą przepustowość łącza internetowego w porównaniu do internetu mobilnego czy radiowego. Dokładny test łącza możemy wykonać w domowym zaciszu, korzystając z dostępnych w sieci stron internetowych (np. Speed Test).

Kabel światłowodowy może charakteryzować się przepustowością nawet do kilku Tb/s (terabajtów na sekundę), w związku z czym dostawcy internetu mogą zaoferować zróżnicowane pakiety. Wyznaczają one maksymalną przepustowość dostępną dla klienta, na przykład: 700/70 Mb/s, gdzie pierwsza wartość oznacza prędkość pobierania danych przez klienta, a druga to prędkość wysyłania danych (np. ładowanie zdjęć do zewnętrznego serwisu). Jak już wspomnieliśmy, są to maksymalne wartości, co oznacza, że z różnych względów ich osiągnięcie może nie być możliwe. Ma to miejsce na przykład, gdy używamy urządzenia podłączonego do sieci przez Wi-Fi (np. laptop, smartfon czy telewizor). Czasami ograniczenia prędkości wynikają z faktu, iż kilkanaście urządzeń jednocześnie korzysta z tej samej sieci. Ponadto “wolniejszy” internet może wynikać nie z powodu przepustowości łącza, ale problemów po stronie serwera, na którym znajdują się poszukiwane zasoby (np. serwis streamingowy, host gry sieciowej itp.).

Jak jest różnica między megabitami a megabajtami?

Maksymalna szybkość danego pakietu internetowego może być podana w dwóch jednostkach, tzn. w MB/s (czyli megabajty na sekundę) lub Mb/s (megabity na sekundę), przy czym 1 megabajt równa się 8 megabitom. Dostawcy internetu w swoich ofertach najczęściej posługują się megabitami na sekundę, aby jasno wskazać na maksymalną szybkość transmisji łącza. W megabajtach na sekundę natomiast wyrażamy maksymalny transfer pobierania lub wysyłania plików. Wartości te możemy łatwo przeliczyć, co ilustruje poniższy przykład: w Fiberlink oferujemy łącze o maksymalnej szybkości 940 Mb/s, co przekłada się na maksymalny transfer danych o wysokości ok. 117,5 MB/s. Jeśli więc będziemy chcieli ściągnąć z sieci plik o wielkości 1 GB (gigabajta), to w idealnych warunkach zajmie nam to niespełna 9 sekund.

Szukasz dostawcy internetu w powiecie wielickim, bocheńskim, skawińskim, wadowickim, czy w Myślenicach gwarantującego najlepsze parametry przepustowości łącza? Sprawdź ofertę Fiberlink, gdzie proponujemy internet światłowodowy w 3 pakietach oraz w połączeniu z telewizją światłowodową, a także telefonem stacjonarnym.