Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

styl skandynawski

Czym charakteryzuje się styl skandynawski i jak wprowadzić go do swojego domu? Ten niezwykle popularny w ostatnich latach nurt wnętrzarski zdobył serca wielu osób na całym świecie, również w Polsce. Zastanówmy się, co sprawia, że styl skandynawski jest tak atrakcyjny i jak możemy wprowadzić jego elementy do naszych mieszkań.

Jakie są cechy szczególne stylu skandynawskiego?

Jednym z głównych założeń stylu skandynawskiego jest prostota i funkcjonalność. Wnętrza urządzone w tym stylu zazwyczaj cechują się minimalistyczną formą, która pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Meble są proste, ale solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów – często drewna. Podstawowe kolory są stonowane, najczęściej wybierane z palety bieli, szarości i beżu; dodatki wprowadzają barwy pastelowe. Styl skandynawski unika zbędnych dekoracji, a wszelkie ozdoby mają charakter praktyczny – na przykład plakaty, okrągłe lustro w stylu skandynawskim czy obrazy na ścianach mogą być jednocześnie elementami inspirującymi lub edukacyjnymi.

Styl skandynawski przywiązuje dużą wagę do oświetlenia wnętrz, co wynika z faktu, że kraje nordyckie mają stosunkowo mało światła naturalnego, zwłaszcza w sezonie zimowym. Aby stworzyć przyjemną, ciepłą atmosferę w pomieszczeniu, warto zainwestować w różnorodne źródła światła – na przykład lampy stojące, kinkiety czy girlandy. Istotne jest też, aby światło było ciepłe i delikatne, by wprowadzać odrobinę przytulności do wnętrza. Wzorując się na stylu skandynawskim, nie zapominajmy również o wprowadzeniu elementów naturalnych do naszych mieszkań – rośliny, drewniane dodatki czy wełniane koce mogą uczynić wnętrze jeszcze bardziej przytulnym.

W krajach skandynawskich życie codzienne ściśle wiąże się z otaczającą przyrodą. To założenie przenika też do filozofii stylu skandynawskiego, który charakteryzuje się dużą dbałością o ekologię i zrównoważony rozwój. Wybierając meble i dodatki do naszego wnętrza, warto zwrócić uwagę na materiały, z których są wykonane oraz sposób ich produkcji. Styl skandynawski promuje wykorzystanie surowców naturalnych oraz minimalizację ilości odpadów. Zamiast kupować tanie produkty masowej konsumpcji, warto postawić na takie, które są wykonane z dbałością o środowisko oraz cechują się trwałością i uniwersalnością.

Wprowadzenie stylu skandynawskiego do swojego mieszkania może przynieść wiele korzyści – zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Prostota, funkcjonalność oraz harmonia z naturą to wartości, które wpłyną na poprawę jakości naszego życia codziennego i pozwolą cieszyć się pięknem otaczającej przestrzeni.