Co wpływa na żywotność akumulatora?

akumulator samochodowy

Żywotność akumulatora samochodowego to temat, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony zarówno profesjonalistów, jak i amatorów motoryzacji. Długość życia akumulatora może być istotnym czynnikiem wpływającym na koszty eksploatacji pojazdu, a także na wygodę jego użytkowania. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tematowi czynników wpływających na żywotność akumulatora.

Rodzaj akumulatora

Jednym z aspektów wpływających na żywotność akumulatora jest rodzaj użytej technologii. Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje akumulatorów Atlant – kwasowo-ołowiowe (AGM) oraz żelowe (GEL). Akumulatory kwasowo-ołowiowe charakteryzują się niższą ceną, ale również krótszą żywotnością. Akumulatory żelowe z kolei mają znacznie dłuższy czas eksploatacji oraz lepszą wydajność, ale są droższe.

Jakość produkcji

Kolejnym istotnym aspektem wpływającym na żywotność akumulatora jest jakość jego wykonania. Markowe produkty renomowanych producentów z reguły cechują się lepszymi materiałami i kontrolą jakości w procesie produkcyjnym. Akumulatory tańszych marek zazwyczaj są mniej wytrzymałe i mogą się szybciej zużywać, co skutkuje krótszą żywotnością.

Eksploatacja pojazdu

Sposób użytkowania samochodu również wpływa na długość życia akumulatora. Jeśli pojazd jest często używany na krótkich trasach, akumulator nie ma czasu na odpowiednie naładowanie się, co prowadzi do jego wyniszczenia. Częste włączanie i wyłączanie silnika, używanie wielu urządzeń dodatkowych, takich jak klimatyzacja czy nawigacja, również obniżają żywotność akumulatora.

Warunki atmosferyczne

Temperatura otoczenia ma również istotny wpływ na żywotność akumulatora. Zimą, gdy temperatura spada poniżej zera, rośnie zapotrzebowanie na prąd rozruchowy ze strony silnika, co przekłada się na większe obciążenie akumulatora. Długotrwałe eksploatowanie pojazdu w niskich temperaturach może skrócić życie akumulatora. Z drugiej strony wysokie temperatury latem również negatywnie wpływają na stan techniczny akumulatora, zwłaszcza jeśli jest on umieszczony w miejscu narażonym na przegrzewanie, np. blisko silnika.

Regularna kontrola i konserwacja

Właściwa kontrola i konserwacja akumulatora znacznie przyczyniają się do przedłużenia jego żywotności. Regularne sprawdzanie stanu naładowania akumulatora oraz poziomu elektrolitu pozwala na wykrycie ewentualnych problemów wcześnie i uniknięcie nagłych awarii. Warto również stosować specjalne produkty do czyszczenia biegunów oraz zabezpieczania przewodów, co zapobiega ich korozji i utracie właściwości przewodzących.