Oszczędzają energię i zwiększają bezpieczeństwo. Czujniki ruchu różnią się pod względem technologii, miejsca zastosowania czy zasięgu. Które wybrać do firmy, a które do domu i jego otoczenia?
Wybierając czujnik ruchu, należy pamiętać, że poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko wyglądem. – To niewidoczne gołym okiem detale decydują, ile musimy zainwestować i czy dany czujnik sprawdzi się akurat w naszym przypadku – mówi Radosław Szczebak, specjalista Lange Łukaszuk w zakresie czujników oświetleniowych. Na co zwrócić uwagę?
Kluczowa technologia
Sercem każdego czujnika ruchu jest zastosowana technologia – możemy wybrać jeden z 3 podstawowych typów:
- PIR (Passive Infra Red) – czujniki na podczerwień, które wykrywają źródło ciepła (człowiek, pies, auto), po czym włączają oświetlenie; do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz budynku
- HF (High Frequency) – stosowane głównie wewnątrz budynków, włączają światło, gdy wykryją ruch odczytywany jako zaburzenie wysyłanej przez siebie fali – W przypadku niektórych czujników takim zaburzeniem będzie też deszcz czy ruch gałęzi, co prowadzi do niepotrzebnego włączenia światła. Wyjątkiem są czujniki oznaczone jako iHF, które nie reagują na warunki atmosferyczne – dodaje Radosław Szczebak.
- Ultrasonic – czujniki wysyłające ultradźwięki, pozwalające wykryć nawet najmniejszy ruch np. dłoni po klawiaturze, doskonale sprawdzające się w biurach czy gabinetach.
Wybór czujnika będzie łatwiejszy, kiedy zdecydujemy jaka aktywność powinna być rejestrowana przez urządzenie – ruch czy obecność. Niewielka różnica? Wręcz przeciwnie.
Ruch czy obecność?
Najprostsze czujniki ruchu można nazwać odmierzaczami czasu – jeśli ustawimy czas podtrzymania na minutę, światło będzie działać przez 60 sekund od wykrycia ruchu. Co potem? Na moment zgaśnie i włączy się ponownie mimo, że stale się poruszamy. – Jeśli urządzenie nazywamy czujnikiem ruchu, to ruch ma być wykrywany non stop, a zegar ma odmierzać czas na nowo od chwili wykrycia ostatniego ruchu – mówi Radosław Szczebak. Z tego założenia wyszli czołowi producenci, tacy jak firma Steinel, która stosuje to rozwiązanie we wszystkich swoich produktach. Co zatem wyróżnia czujniki obecności? – To również czujniki ruchu, ale zdecydowanie bardziej czułe. Potrafią wykrywać minimalny ruch, choćby to był palec przesuwający się po myszce. Stosuje się je najczęściej w biurach lub toaletach – mówi Radosław Szczebak.
Do wnętrza i przed dom
Przy wyborze czujnika ważną rolę odgrywa miejsce jego przyszłego montażu. Zaawansowane czujniki obecności nie mają uzasadnienia stosowania w garażu czy wokół domu. Tu najlepiej sprawdzą się te oparte o technologie PIR i HF. Ważne też, by miały odpowiedni stopień wodoodporności – i nie chodzi tu jedynie o wodę i śnieg za oknem, ale też działanie pary wodnej, jeśli zaplanowaliśmy czujnik w łazience.
Zasięg pracy czujnika
Czujniki ruchu różnią się także pod względem oferowanego zasięgu – czyli odległości z jakiej wykryją ruch. Ta może wynosić od jednego do kilkudziesięciu metrów – górna wartość ma zastosowanie przy dużych magazynach czy rozległych posesjach. W domu czujnik powinien zadziałać praktycznie zawsze, bo poruszamy się we wszystkich kierunkach, a więc stale przecinamy strefy detekcji. Warto pamiętać, że w czujnikach ruchu są dwie (światło włącza się, gdy poruszamy się na wprost lub poprzecznie do czujnika) i trzy w czujnikach obecności (dodatkowa strefa wykrywania najmniejszych ruchów).
Oprawa i czujnik w jednym
Kiedy decydujemy się na wymianę opraw już istniejącego systemu oświetlenia, możemy od razu zastosować rozwiązania integrujące źródła światła i automatykę oświetleniową. Wystarczy wybrać oprawy z wbudowanymi czujnikami ruchu. – Sprawdzają się wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, mogą być łączone w sieć. Umożliwiają też deaktywację czujki poprzez uruchomienie światła stałego do 4 godzin – mówi Radosław Szczebak z Lange Łukaszuk. Takie oprawy są również często wyposażone w czujniki zmierzchu. Dzięki temu mogą być nieaktywne w dzień, uruchamiać się po zapadnięciu zmroku i świecić tylko w wybranym przez nas przedziale czasowym.