Chirurgia stomatologiczna – o czym mowa w praktyce?

chirurg stomatolog

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która łączy w sobie zagadnienia z zakresu stomatologii i chirurgii. Chirurg stomatolog jest w stanie między innymi usunąć zęba, korzenie zębowe i przygotować pacjenta do leczenia protetycznego. Co warto wiedzieć o chirurgii stomatologicznej? Podpowiadamy.

Co to jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna w Białymstoku to dziedzina medycyny, specjalizująca się w operacyjnym leczeniu jamy ustnej, między innymi szczęki, żuchwy czy języka. Z kolei chirurg stomatolog to osoba, która ukończyła studia lekarsko-dentystyczne, a następnie specjalizację: chirurgia stomatologiczna. W trakcie nauki lekarz ten zgłębia naukę na temat chorób twarzoczaszki, jamy ustnej, szyi, chorób przyzębia, paradontozy czy wad zgryzu.

Do zadań, jakie musi wykonać lekarz zajmujący się tą profesją jest między innymi ekstrakcja ósemek, usuwanie korzeni, odsłanianie zatrzymanych zębów czy wstawianie wszczepów zębowych. Często zdarza się leczenie chorób ślinianek oraz przetok i ropni, a także przygotowywanie do leczenia protetycznego. W skrajnych przypadkach może również dojść do nacinania więzadeł oraz języka.

Jakie badania może zlecić chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog w trakcie diagnostyki może skierować pacjenta na szereg badań dodatkowych, które umożliwią dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Najczęściej chirurg potrzebuje zdjęć rentgenowskich (zębowych, zgryzowych, zgryzowo-skrzydłowych, pantomograficznych lub zatok nosowych).

Niekiedy pacjent musi też wykonać tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, USG lub sialografię (badanie rentgenowskie przewodów i miąższu ślinianek).

Na całe szczęście dla wszystkich pacjentów nie istnieje wiele przeciwwskazań, które uniemożliwiałaby przeprowadzenie interwencji chirurga stomatologa. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest oceniany indywidualnie i nawet w przypadku nietolerancji znieczulenia możliwe jest wykonanie zabiegu bez bólu. Na podobnej zasadzie działa stomatologia estetyczna w Białymstoku.