Armatura pożarnicza – co wchodzi w jej skład?

armatura pozarnicza

Armatura pożarnicza może obejmować szeroki zakres sprzętów i akcesoriów, służących do sprawnego łączenia sprzętu gaśniczego. Wśród produktów znajdują się węże tłoczne i ssawne. Co wchodzi w jej skład?

Armatura pożarnicza – jakiego rodzaju elementy obejmuje?

Armatura pożarnicza to pojęcie, pod którym mieszczą się różnego rodzaju elementy łączące i usprawniające transport środka gaśniczego. Są to między innymi: łączniki, nasady, redukcje, pasy, węże ssawne, oploty, liny, prądownice, wykładziny, linki strażackie oraz taśmy. Ich zastosowanie jest niezbędne do sprawnego działania całego układu. W kluczowych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu po prostu nie mogą zawieść. Ich jakość może dodatkowo zwiększyć wydajność oraz prędkość łączenia ze sobą elementów. Nie warto oszczędzać na komponentach, gdyż od staranności ich wykonania zależy wydajność systemu oraz szybkość gaszenia ognia.

Węże strażackie – jakiego rodzaju produkty są w użyciu i jaka jest ich charakterystyka?

Węże strażackie w Bielsku są podstawowym rodzajem wyposażenia strażackiego. Znajdują się w każdej jednostce straży pożarnej. Mogą pojawiać się jako węże ssawne, które zasysają wodę ze zbiorników. Inny typ to węże tłoczne, które pośredniczą w tłoczeniu środków gaśniczych pomiędzy urządzeniem a prądownicą, która ma za zadanie podać wodę w miejsce pożaru. Węże tłoczne znaleźć można również w rolnictwie, budownictwie czy górnictwie. Każdy z tych produktów ma zastosowanie w jednostkach straży pożarnej i stanowią ich podstawowe wyposażenie. Węże strażackie występują w następujących wariantach: o średnicy wewnętrznej 52 mm (W 52), o średnicy wewnętrznej 75 mm (W 75) oraz o średnicy wewnętrznej 110 mm (W 110). Nie należy zapominać o okresowej konserwacji węży strażackich. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie ich w czystości. Po użyciu powinny zostać osuszone i w takim też stanie przechowywane. Czynności te pozwalają wydłużyć ich żywotność i gwarantować bezawaryjne oraz sprawne użytkowanie przez wiele lat.