Żeń-Szeń – właściwości, dawkowanie i efekty

zen szen

Żeń-Szeń to wyjątkowa roślina, która towarzyszy ludzkości od wieków. Żeń-Szeń, a właściwie Panax Ginseng to zioło, które w medycynie Dalekiego Wschodu jest uznawane za lek na wszystko – przez to nazywane jest panaceum. Żeń-Szeń i jego sława dotarły też od Europy, gdzie podbija serca wielbicieli naturalnych preparatów. Czy popularność tej rośliny jest uzasadniona? Co daje zażywanie Żeń-Szenia? W tym artykule przyjrzymy się z bliska Żeń-Szeniowi i jego właściwościom.

Żeń-Szeń pod lupą naukowców

Na rynku znajdziemy całe mrowie przeróżnych suplementów. Półki uginają się pod wyciągami i ekstraktami roślinnymi, nic dziwnego więc, że rośliny i ich lecznicze właściwości zainteresowały także naukowców. Żeń-Szeń to roślina, w przypadku której było co badać. nauka potwierdza, że Panax Ginseng istotnie może przynieść organizmowi człowieka wiele korzyści. W 2001 roku udowodniono, że Żeń-Szeń wspiera czynność nadnerczy. Jest silnym antyoksydantem, który chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Ponadto, adaptogeny takie jak Żeń-Szeń obniżają poziom hormonów stresu, neutralizując je do nieaktywnych związków.

W Żeń-Szeniu pokładane są nadzieje, jeśli chodzi o wsparcie walki z rakiem. Wykazano, że Panax Ginseng C.A. Mey, czyli Żeń-Szeń Właściwy może wydłużyć życie myszy z rakiem, co potwierdzają przeprowadzone doświadczenia.

Panax Ginseng skutecznie zmniejsza ból stawów wywołany stanem zapalnym. Doskonale sprawdzi się więc jako preparat dla osób cierpiących na bóle stawów, ale także jako suplement w diecie sportowców, którzy często obciążają swoje stawy, na przykład kolarzy, biegaczy czy kulturystów.

Właściwości Żeń-Szenia nie kończą się na wyżej wymienionych. Panax Ginseng przynosi efekty także jako kuracja dla osób zmagających się z problemami ze snem i zasypianiem. Wspomaga naturalny zegar biologiczny organizmu przez regulację wytwarzania kortyzolu, czyli hormonu stresu, którego stężenie w ciele powinno spadać wraz z coraz późniejszą porą dnia. Warto mieć Żeń-Szeń pod ręką, jeśli dużo podróżujesz. Roślina ta pomaga zmniejszyć objawy zespołu różnicy czasu wywołanego zmianą stref czasowych.

Jak suplementować Żeń-Szeń?

Żeń-Szeń, jak każda substancja, może zaszkodzić człowiekowi w nadmiarze. Najlepiej sugerować się etykietą dołączoną do wybranego przez nas specyfiku. Nie przekraczaj porcji zalecanych przez producenta, nie łącz też Żeń-Szenia z dużą ilością kawy. Jeśli cierpisz na nadciśnienie lub inne problemy z układem krwionośnym, przed rozpoczęciem suplementacji skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Panax Ginseng występuje w formie tabletek, kapsułek oraz w proszku.

Efekty stosowania Żeń-Szenia

Żeń-Szeń zaliczany jest do grona adaptogenów, czyli roślin o wyjątkowych właściwościach. Wszystkie te specyfiki łagodzą czynniki nazywane stresorami, dzięki czemu osoby systematycznie zażywające adaptogeny zauważają zmniejszenie odczuwanego stresu zarówno na ciele, jak i na duchu.

Podsumowanie

Czy warto zażywać Żeń-Szeń? Jeśli szukamy specyfiku, który poprawi ogólną kondycję ciała i ducha, Żeń-Szeń będzie doskonałym wyborem.