Zastanawiasz się, czy masz objawy menopauzy? Dowiedz się z poniższego artykułu

menopauza

Menopauza jest trudnym czasem dla kobiety. W organizmie zachodzą zmiany, które w efekcie prowadzą do końca okresu płodności kobiety. Ten moment życia jest niezwykle trudny do przejścia dla kobiety, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Średnia, na której podstawie można powiedzieć, że ostatnia miesiączka występuje u kobiety to 51 lat. Jednak pierwsze objawy mogą pojawić się 10 lat przed zanikiem miesiączki, a nawet wydłużyć się do 14 lat wstecz. Objawy przekwitania występują kilka lat przed ale też kilka lat po zaprzestaniu przez kobietę miesiączkowania. W praktyce menopauza występuje u każdej kobiety w inny sposób, zarówno co do długości oraz objawów. Mogą mieć na to wpływ geny, przebyte choroby lub styl życia. 

Jakie mogą być objawy towarzyszące menopauzie?

Pamiętajmy, że człowiek człowiekowi jest nie równy, dlatego u każdej z nas menopauza może wyglądać inaczej i może ona przebiegać w różnorodny sposób.

Do najczęstszych objawów zaliczamy:

– uderzenia gorąca oraz nocne poty

– nerwowość i drażliwość

– bezsenność, związana jest z nocnymi potami

– wielokrotna zmiana nastroju

– kołatanie serca

– ból głowy, a także zawroty

– depresja i przygnębienie

– skóra staje się sucha oraz wiotka

– może pojawić się nietrzymanie moczu

– może występować lęk

– nieregularne miesiączkowanie lub plamienia

– problem z koncentracją

– bóle stawów i mięśni

– osłabienie

Hormony wpływają na czynności życiowe w całym organizmie, dlatego zmniejszenie ich produkowania, wpływa na nasze samopoczucie. Nawet 30% kobiet odczuwa przekwitanie w znaczącym stopniu, co nasila gorsze funkcjonowanie kobiety w życiu codziennym, a także w partnerstwie i w życiu społecznym.

Jak sobie radzić z objawami menopauzy?

Możemy same wpłynąć na złagodzenie objawów przekwitania. Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, która będzie musiała zmierzyć się z okresem przekwitania, obojętnie czy to prędzej, czy później. Na szczęście są skuteczne metody na objawy przekwitania, dzięki czemu menopauza staje się mniej dokuczliwa.

Przy objawach znośnych można rozważyć przyjmowanie preparatów z fitoestrogenami. Łagodzą one fizyczne i psychiczne skutki menopauzy. Jeżeli objawy są natarczywe i bardzo dokuczają kobiecie, to warto obgadać je ze swoim lekarzem i on może zaproponować hormonalną terapię zastępczą. Opiera się ona na uzupełnieniu hormonów, które są w niedoborze i pomaga utrzymywać je na stałym poziomie. Zazwyczaj głównym niedoborem wykazują się estrogeny.

Dróg podawania hormonalnej terapii zastępczej jest kilka:

– żel stosowany na śluzówkę pochwy

– plastry naklejane na skórę

– implanty aplikowane pod skórą

– tabletki do połykania doustnie

– wprowadzenie preparatu domięśniowo

Możesz również sama w domu łagodzić objawy menopauzy. Przede wszystkim więcej się relaksuj i odpoczywaj. Dbaj o długość snu, żeby nie był za krótki. Ćwicz fizycznie, nie dosyć, że pomożesz uwolnić się emocjom, Twój nastrój stanie się radośniejszy, to jeszcze pomoże Ci to utrzymać prawidłową wagę ciała. Odpowiednio się odżywiaj i unikaj słodyczy.