Warszawa w 48 godzin – co musisz wiedzieć o podróżowaniu po stolicy

Jeśli wybierasz się do Warszawy i nie będziesz mieć wiele czasu na zwiedzanie, musisz sobie dobrze wszystko zaplanować. Konieczna jest dobra mapa, aplikacje na smartfona dotyczące miasta oraz wybranie odpowiednich środków transportu.

Nawet jeśli chcesz zwiedzić tylko trzy miejsca, a znajdują się one od siebie w dość dużym oddaleniu, musisz doliczyć troszkę czasu na dojazdy. Wielokrotnie przedostanie się z puntu A do punktu B, zajmuje nawet godzinę lub więcej, także posiadanie sprawnego planu podróży pomoże Ci wyeliminować irytujące chwile szukania danego miejsca czy przystanku autobusowego. Sprawne poruszanie się po Warszawie wcale nie jest takie trudne, jak by się mogło wydawać. Wystarczy trochę zmysłu orientacyjnego w przestrzeni, dobry humor i mapa miasta, aby bez problemu trafić na daną ulicę czy plac.

Tramwaje, autobusy, metro

To tradycyjny i osobliwy sposób podróżowania po aglomeracjach miejskich. Na pewno daje wiele radości – można zza szyby oglądać niespiesznie przesuwające się zabytki, miejsca, przyrodę. Wolny jest też od korków, co często staje się nieodzownym elementem przemieszczania się za pomocą autobusów miejskich. W Warszawie jest 36. linii tramwajowych, a ponad 156 autobusowych, także są to naprawdę imponujące liczby.

Dla lubiących szybką jazdę podróż metrem, będzie fascynującą przygodą. Miasto posiada dwie linie metra, które łączą je z południa na północ oraz od jednego do drugiego brzegu Wisły. Za pomocą metra dotrzesz w ekspresowym tempie do takich miejscowości jak Praga, Młociny, Ursynów, Żoliborz, a także do Centrum. Zawsze możesz też zamówić taksówkę, która dowiezie Cię docelowo tam, gdzie chcesz i kiedy chcesz. Jeśli nie masz numeru do danej firmy, wpisz w swojego smartfona frazę „taxi Warszawa”, a ukaże Ci się masa linków, przekierowujących do danych firm przewozowych.

Punkty orientacyjne

Ważnym punktem orientacyjnym może być miejsce, które dobrze znasz. Często wybierany na taki właśnie punkt jest Pałac Kultury i Nauki. Oprócz tego warto korzystać ze sprytnego oznakowania znaczkami umieszczonymi na najważniejszych arteriach Warszawy. Są to dwie fale ze strzałkami, będące dla kierowców cennym drogowskazem, dzięki któremu mogą się dowiedzieć, po której stronie mają Wisłę.

48 godzin na Warszawę?

Tak, można w dwa dni zwiedzić kilka ważnych miejsc w stolicy. Jest to np. Muzeum Powstania Warszawskiego, które można zwiedzać nawet cały dzień i nieraz będzie to mało. Jednak i kilka godzin starczy na pobieżne zorientowanie się w zbiorach. To interaktywne muzeum, w którym oprócz wrażeń wizualnych można uruchomić też zmysł słuchu, przykładając do uszu słuchawki, aby posłuchać interesującej warszawskiej historii z czasów Powstania.

Pałac Nauki i Kultury to również wyjątkowe miejsce, które warto zobaczyć. Teatry, kino, puby i masa zwiedzania plus unikalne wrażenia na 114- metrowej wieży widokowej, z której fantastyczne widać całą panoramę miasta.

Stare Miasto i Zamek Królewski – te miejsca trzeba po prostu zobaczyć. Warszawska Starówka nieodmiennie od wielu lat zachwyca nowych turystów swoim urokiem, przyciągając ich jak magnes. Spotkasz tu m.in warszawski symbol miasta – Syrenę, zwiedzisz wyjątkowe miejsce, jakim jest Barbakan oraz zobaczysz osobliwy dzwon na ulicy Kanonia. Następnie możesz wejść do Zamku Królewskiego, obfitującego w unikalne zabytki sztuki – rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego i zabytkowe płótna mistrzów pędzla, jak Rembrandt czy M. Bacierellego.

Później możesz przejść cześć urokliwego traktu Królewskiego, zwiedzając Łazienki królewskie, a na końcu wycieczki udać się nad malowniczą Wisłę. Tam miło odpoczniesz po trudach spacerowania, wsłuchując się w kojący śpiew dzikich ptaków.