W jakim celu wykonuje się ozonowanie żywności?

ozonowanie zywnosci

Ozonowanie żywności to technika, która w ostatnich latach zyskała na popularności w branży spożywczej. Zastosowanie ozonu pozwala na zabezpieczenie żywności przed szkodliwymi mikroorganizmami, co przekłada się na wyższą jakość i bezpieczeństwo konsumowanej żywności. Warto zatem zastanowić się nad tym, co daje ozonowanie i jak powinno zostać prawidłowo przeprowadzone.

Co daje ozonowanie żywności?

Ozonowanie żywności przede wszystkim służy do jej dezynfekcji. Ozon, jako silny utleniacz, skutecznie niszczy bakterie, wirusy i grzyby, które mogą być obecne na powierzchni lub wewnątrz struktury produktów spożywczych. Dzięki temu, po ozonowaniu, żywność jest bezpieczna do spożycia, a ryzyko zatrucia pokarmowego jest znacznie zredukowane.

Ozonowanie żywności pozwala również na przedłużenie jej trwałości. Ozon niszczy nie tylko mikroorganizmy chorobotwórcze, ale również te, które odpowiadają za procesy psucia się żywności. Dlatego produkty ozonowane mogą być przechowywane przez dłuższy czas bez utraty swojej świeżości i walorów smakowych.

W jaki sposób przeprowadza się ozonowanie żywności?

Proces ozonowania żywności polega na naświetlaniu produktów ozonem. Ozon, wytwarzany w specjalnym generatorze, jest kierowany do komory, w której znajduje się ozonowana żywność. Czas i intensywność naświetlania ozonem zależą od rodzaju produktu i oczekiwanych efektów ozonowania.

Ważne jest, że ozon po zakończeniu procesu szybko ulega rozkładowi, nie pozostawiając żadnych szkodliwych substancji na powierzchni żywności. Proces ozonowania jest więc całkowicie bezpieczny dla zdrowia, a jego jedynym efektem jest czysta, bezpieczna i dłużej przydatna do spożycia żywność.

Ozonowanie żywności to zatem technika, która przynosi wiele korzyści. Zapewnia bezpieczeństwo spożywanej żywności, przedłuża jej trwałość i pozwala zachować jej naturalne walory smakowe. Zastosowanie ozonowania w przemyśle spożywczym jest więc nie tylko odpowiedzią na rosnące wymagania konsumentów, ale też na potrzeby przemysłu spożywczego.