Jubiler – czym się zajmuje?

czym zajmuje sie jubiler

Wielu z nas kupuje biżuterię. Może to być własna zachcianka lub na przykład idealny pomysł na prezent. Biżuteria jest szczególnie ważna przy zaręczynach i ślubie. Coś takiego wykonuje właśnie jubiler. Praktycznie wszyscy korzystają z jego usług, jednak mało kto wie, czym tak naprawdę dokładnie zajmuje się jubiler. Warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ten zawód.

Czym zajmuje się osobą wykonująca zawód jubilera?

Jeśli się przyjrzymy, każdy z nas nosi jakąś biżuterię. Mogą to być kolczyki, pierścionki czy naszyjniki. Z reguły dostajemy je w prezencie na jakąś specjalną okazję, ponieważ to wyrób z reguły drogi. Dla nas to tylko biżuteria natomiast jej wykonanie ma miejsce przy misternej pracy kogoś, kim jest jubiler w Jastrzębiu Zdroju. To musi być osoba, która ma duże doświadczenie, wiedzę i umiejętności. 

Jubiler to rzemieślnik, którego głównymi zadaniami są: wytwarzanie, wycena i naprawa wszelakiej biżuterii. Zdecydowana większość jubilerów pracuje w salonach jubilerskich. Wówczas jego praca opiera się na sprzedaży gotowych już produktów, wprowadzaniem niewielkich poprawek zgodnych z życzeniami klienta, jak również naprawą i wyceną używanych ozdób. Istnieje już niewiele rzemieślników, którzy samodzielnie projektują i wytwarzają biżuterię.

Jakie predyspozycje trzeba mieć, aby zostać jubilerem?

Praca w charakterze jubilera z pewnością jest bardzo ciekawa. Warto jednak wiedzieć, że to zawód, który wymaga dużej wiedzy. Poza tym powinny podejmować się tego osoby, które mają właściwe zdolności manualne. Ktoś taki musi być dokładny i precyzyjny, a przede wszystkim cierpliwy. Oczywiście kluczowy tu będzie także dobry wzrok i zdolność koncentracji uwagi. Jubiler w Rybniku powinien mieć także wiedzę z zakresu kamieni szlachetnych i metali.

Aby zostać jubilerem, powinniśmy się odpowiednio wykształcić, zdać kursy oraz przejść praktykę. Oczywiście istnieje wiele miejsc i osób, które chętnie uczą też wszystkiego od zera, jeśli jest takie zapotrzebowanie. Ważne jest, aby kandydat miał predyspozycje do wykonywania takiego zawodu. Bez tego, wiedza będzie niewiele warta.