USG Doppler – jak wygląda przebieg badania?

wykonanie usg

Badanie USG Doppler to zaawansowany sposób na badanie naczyń krwionośnych oraz pracy serca.

​Do czego wykorzystuje się badanie USG Doppler?

USG Doppler w Bielsku to badanie, którego pełna nazwa to ultrasonografia dopplerowska. Wykorzystuje ona efekt nazywany efektem Dopplera, który opisuje zmiany częstotliwości fal dźwiękowych z punktu widzenia obserwatora. Jak więc nietrudno się domyślić tego typu urządzenie USG wykorzystuje efekt opisany przez wybitnego austriackiego fizyka i matematyka Christiana Andreasa Dopplera. USG Doppler to badanie, które wykorzystuje się głównie w celu oceny kondycji naczyń krwionośnych oraz ich pracy. Dzięki temu badaniu można na przykład lokalizować zakrzepy, tętniaki, niewydolność żylną czy choroby tętnic, a nawet wrodzone wady serca. Jest to więc bardzo przydatne badanie w kardiologii.

​Jak wygląda badanie USG Doppler?

W zależności od części działa, która jest poddawana temu zabiegowi, badanie może wyglądać inaczej. Jeżeli na przykład osoba wykonująca całą procedurę skupia się na pracy serca, ultrasonografia jest wykonywana na leżąco. Jeżeli jednak bada się pracę tętnic i żył w nogach, wówczas pacjent, jeżeli jest to oczywiście możliwe, musi przez całe badanie stać.

W pierwszej kolejności na skórę pacjenta nakładany jest specjalny żel, który zmniejsza tarcia i ułatwia przewodnictwo obrazu i dźwięku. Następnie specjalna głowica jest prowadzona po skórze pacjenta, a dzięki efektowi Dopplera możliwe jest generowanie obrazu na specjalnym monitorze. Lekarz przeprowadzający badanie jest w stanie nawet usłyszeć przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. To badanie różni się więc bardzo od innych procedur, takich jak diagnostyka audiologiczna w Bielsku.

​Jak znaleźć gabinet wykonujący USG Doppler?

Na badanie USG Doppler można zostać skierowanym w wielu przypadkach. Jak jednak znaleźć placówkę, w której możemy wykonać taki typ badania? Może w tym na przykład pomóc Internet – znalezienie miejsc, które mają odpowiednią aparaturę w naszym mieście nie powinno być najtrudniejszym zadaniem.