Czym różnią się karmy dla kociąt i kotów dorosłych?

karma dla kota

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów gotowego jedzenia dla kotów. Zdecydowana większość tego typu produktów to pełnoporcjowe karmy dedykowane dorosłym zwierzętom, ale część producentów oferuje również produkty specjalnego przeznaczenia. Doskonałym tego przykładem jest karma dla kota junior, stworzona z myślą o młodych kociętach, które przechodzą na pokarm stały. To produkt polecany do stosowania w przypadku zwierząt w wieku do około 12-miesięcy, czyli do czasu zakończenia etapu wzrostu.

Charakterystyka karmy dla kociąt

Najczęściej około 4-tygodnia życia młode kocięta zaczynają interesować się pokarmem stałym i jest to najlepszy moment, by do ich codziennego menu wprowadzić specjalny rodzaj karmy dla kociąt. Tego typu produkty charakteryzują się wysoką zawartością białka i tłuszczu, mają większą gęstość kaloryczną od typowych karm i dodatkowo zawierają więcej cennych mikro i makroskładników. Dzięki temu młode kotki mogą najeść się do syta, nie mają problemów trawiennych, a do tego szybko i zdrowo rosnącą. Specjalna karma dla kota junior jest odpowiednio zbilansowana, a zatem w jej składzie znajduje się wszystko, co niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu młodego kota. Są białka zwierzęce, które stanowią główną bazę budulca dla organizmu, tłuszcze będące źródłem energii, a także błonnik poprawiający trawienie, woda, która minimalizuje ryzyko chorób układu moczowego, witaminy, minerały i pierwiastki, dzięki którym poszczególne układy kociego organizmu mogą się rozwijać i działać bez zakłóceń.

Czy małym kotom można podawać zwykłą karmę?

Młody organizm zwierzęcia wykazuje duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze i choć tradycyjna karma również zawiera białko i tłuszcz, to jednak proporcja tych składników w przypadku małych kociąt jest nieodpowiednia. Poza tym karma dla kota junior jest wzbogacona o wiele dodatkowych substancji, których brakuje w karmach przeznaczonych dla kotów dorosłych. Dzięki zwiększonej podaży mikro i makroskładników organizm małego kota może lepiej się rozwijać, a przez to zwierzę jest zdrowsze i ma lepszą odporność. W tradycyjnych karmach witaminy i minerały również są obecne, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w karmach dla kotów juniorów. Takie karmy należy podawać zwierzętom przez cały okres wzrostu, a w szczególności w pierwszych miesiącach życia.

W odróżnieniu od karm tradycyjnych, dedykowanych dorosłym kotom, karmy dla kociąt mają bogatszy skład i większą gęstość energetyczną. Oznacza to, że w określonej objętości produktu znajduje się więcej kalorii. Takie karmy wzbogacane są również mikro i makro elementami potrzebnymi do wykształcenia organów wewnętrznych, prawidłowego rozwoju układu kostnego i mięśniowego oraz pozostałych układów kociego organizmu.