Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną – jakimi prawami się rządzi?

ubrania na rozmowe o prace

Ubiór świadczy o człowieku. To, czy potrafimy ubrać się odpowiednio do sytuacji, może więc zdecydować, czy dostaniemy wymarzoną pracę, czy nie. Jakimi prawami rządzi się ubiór na rozmowę kwalifikacyjną? Jak wygląda modowy savoir vivre rozmowy o pracę?

Czy ubiór ma znaczenie?

“Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, mówi znane wszystkim powiedzenie. Jest to prawda i, mimo że nasze kompetencje i umiejętności powinny na rozmowie kwalifikacyjnej odgrywać kluczową rolę, to rekruterzy biorą pod uwagę także nasz ubiór.

Według badań wynika, że ludzie, które widzą nas po raz pierwszy, wyrabiają sobie o nas zdanie w ciągu pierwszych 10 sekund. Osoby, które z nami przeprowadzają rozmowę kwalifikacyjną, nie są tu wyjątkiem. Dlatego też odpowiedni ubiór jest równie ważny, jak kompetencje kandydata do pracy.

W wielu miejscach pracy określony strój jest wymagany. W instytucjach państwowych, w biurach, czy eleganckich salonach samochodowych pracownicy siedzą “pod krawatem”. Taki oficjalny ubiór powinieneś ubrać również na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę w biurze?

Jeżeli zmieniamy pracę zimą, gdy na zewnątrz śnieg i mrozy, możemy się zastanawiać, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Panie nie powinny zakładać rajstop o zbyt wysokim den. Mimo temperatur za oknem rajstopy powinny być prawie niewidoczne. To samo dotyczy kozaków. Powinniśmy je na czas rozmowy o pracę odłożyć na bok i zmienić je na pantofle. Mężczyźni nie powinni rezygnować z marynarki nawet przy minusowych temperaturach. Sweter do koszuli? Nie jest to dobry pomysł w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Z pewnością będzie to wyglądało mało profesjonalnie.

Podobne zasady dotyczą rozmów kwalifikacyjnych latem. Gdy za oknem panują gorączki, nasz strój nadal powinien być elegancki i profesjonalny. Pamiętać musimy, że niezależnie od pogody na zewnątrz, nasza rozmowa kwalifikacyjna odbywać się będzie w pomieszczeniu. Dlatego koszula z krótkim rękawem nie będzie pasowała mężczyznom ubiegającym się o pracę tak samo, jak koszulka na ramiączkach kobietom.

Rozmowa kwalifikacyjna na inne stanowiska

Pracownicy biurowi to nie jedyne stanowiska, na które możemy aplikować. Według portalu wtk.pl tylko w Poznaniu potrzeba wielu pracowników fizycznych. Więcej na ten temat przeczytamy w tym artykule: https://wtk.pl/news/72964-praca_w_poznaniu_jak_jej_szukac_jacy_pracownicy_sa_potrzebni Jak więc ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną do innego zakładu pracy?

Jeżeli nie będziemy pracować za biurkiem, na rozmowę kwalifikacyjną możemy ubrać się nieco luźniej. Nie oznacza to jednak trampek i rozciągniętych koszulek. Nawet jeżeli osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną będzie tak ubrana, my jako kandydaci powinniśmy ubrać się w stylu smart casual. Świadczy to o naszym zaangażowaniu i szacunku do drugiej osoby.

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną odgrywa duże znaczenie. Nieodpowiedni może przekreślić nasze szanse na stanowisko, o które się ubiegamy. Lepiej ubrać się za bardzo elegancko, niż za bardzo na luzie.