Trwa boom na domy – jak budować, żeby nie żałować

Trwa boom na domy - jak budować, żeby nie żałować

Rosną wynagrodzenia i maleje ryzyko utraty pracy. Rosną też ceny mieszkań. Kiedy Kowalski buduje dom, jednym z najważniejszych wyborów jest system grzewczy i kominowy. Coraz częściej decyduje się na ogrzewanie gazowe i komin ze stali.

Kominy odprowadzają gazy spalinowe z palenisk na zewnątrz oraz w przypadku kotłów kondensacyjnych z zamkniętą komorą – dostarczają odpowiednią ilość tlenu do procesu spalania.  Do poprawnego funkcjonowania komina niezbędny jest tzw. ciąg, wytworzony na skutek różnicy ciężaru gorących spalin i powietrza. W przypadku kotłów kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania, spaliny odprowadzane są przy pomocy wentylatora zabudowanego w kotle, który generuje nadciśnienie w przewodzie spalin tym samym umożliwiając ich odprowadzenie do atmosfery.

 Warto wiedzieć, że rodzaj komina zależy od gatunku kotła i paliwa, jakie będzie wykorzystywane. Jego wymiary natomiast – od mocy i typu kotła. Zawsze należy wybierać komin do urządzenia grzewczego. Najbezpieczniejszym materiałem do budowy ciągu kominowego do urządzeń opalanych gazem jest stal kwasoodporna. Stal sprawdza się bowiem w każdych warunkach.

Do kotłów na gaz, wykorzystujących zjawisko kondensacji pary wodnej powstającej podczas spalania  są przeznaczone nowoczesne systemy nadciśnieniowe powietrzno-spalinowe bez izolacji (rura w rurze) typu MKPS.  Rura wewnętrzna służy do odprowadzania spalin z kotła, a kanał pomiędzy nią, a rurą zewnętrzną, doprowadza powietrze do kotła. Komin można umieścić w niewielkim szachcie, który może mieć dużo mniejszy przekrój niż ceramiczny komin powietrzno-spalinowy.

 – MKPS dostępny jest w dwóch rozmiarach 60×100 lub 80×125. Jest wykonany z cienkiej stali, przez co szybciej się nagrzewa, następuje wymiana temperatury, a urządzenie grzewcze zyskuje na sprawności. Jedną z podstawowych zalet wynikających z ich zastosowania jest fakt, że zajmują aż 75% przestrzeni mniej niż standardowy ceramiczny komin spalinowy. Alternatywnie można je także zakryć lekką zabudową z płyt gipsowo-kartonowych – mówi Marek Lis, ekspert MK Systemy Kominowe. Zastosowanie systemu gwarantuje bezpieczną i właściwą pracę kotła, co zostało potwierdzone certyfikacją zgodnie z normą EN-14989-2, dotyczącą wymagań i metod badań kanałów spalin i doprowadzających powietrze, przeznaczonych do kotłów z zamkniętą komorą spalania.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów powietrzno-spalinowych, komin nie zajmuje przestrzeni budynku, możemy zrezygnować ze wcięć, ujść i nieestetycznych wyprowadzeń, na rzecz prostych  i designersko wykończonych ścian.

W ofercie topowych marek znaleźć można także izolowane kominy stalowe – czyli samodzielne konstrukcje obudowane płaszczem ze stali szlachetnej o grubości od 0,5 do 1,0 mm ze stalowym płaszczem wewnętrznym i izolacją termiczną o grubości 30 mm. Systemy typu MKD nie wymagają fundamentów, są lekkie, dzięki czemu można je zamontować bezpośrednio do ściany, za pomocą specjalnych kotw. Modułowa konstrukcja rur i kształtek sprawia,  że bardzo sprawnie i szybko się je składa, wsuwając jeden w drugi. – Można je montować wewnątrz budynku lub jeśli nie chcemy zabierać miejsca, czy też po prostu go nie mamy, na zewnętrznej ścianie budynku. Stal jest cenionym przez architektów materiałem, dlatego też jest często wkomponowywana w projekty domów. Jeśli jednak inwestorowi marzy się komin w kolorze elewacji, może wybrać jakikolwiek odcień z palety RAL  – mówi Marek Lis, ekspert MK Systemy Kominowe.