Trumny – rodzaje i ich cechy. Jaką wybrać?

trumna

Trumny, zwane również szafami wiecznego spoczynku, są nieodłączną częścią ceremonii pogrzebowej. W Polsce istnieje wiele rodzajów trumien, różniących się materiałem, z jakiego są wykonane, rozmiarem, a także ceną. Wybór odpowiedniej trumny to ważna decyzja, która powinna być podjęta z uwzględnieniem życzeń zmarłego oraz potrzeb rodziny. W tym artykule przybliżymy rodzaje trumien oraz ich cechy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze.

Materiały używane do produkcji trumien

Trumny produkowane są z różnych materiałów, co wpływa na ich wygląd i cenę. Najbardziej popularne są trumny drewniane, wykonane z litego drewna sosnowego, dębowego czy też modrzewiowego. Trumny te charakteryzują się trwałością, elegancją i wysoką jakością wykonania. Drewno jest również materiałem naturalnym i ekologicznym, co dla wielu osób ma duże znaczenie.

Innym rodzajem trumien np. w zakładzie Pogrzeby-piekaryslaskie.pl są te wykonane z płyty wiórowej lub MDF. Takie trumny są lżejsze i tańsze od drewnianych, ale też mniej trwałe i odporne na wilgoć. Można je również okleić fornirem drewnopochodnym lub folią imitującą drewno, aby uzyskać estetyczny wygląd. Trzeba jednak pamiętać, że płyta wiórowa i MDF są materiałami syntetycznymi, które mogą być mniej ekologiczne w porównaniu z drewnem litego.

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają trumny ekologiczne, wykonane z materiałów takich jak karton, sklejka czy trzcina. Te trumny są lżejsze od tradycyjnych i szybko się rozkładają, co jest istotne dla osób dbających o środowisko naturalne. Warto jednak sprawdzić, czy dany cmentarz umożliwia użytkowanie takich trumien, gdyż nie wszystkie mają odpowiednie pozwolenie.

Rozmiar i kształt trumny

Wybierając trumnę, należy również zwrócić uwagę na jej rozmiar i kształt. Standardowo trumny mają długość około 200 cm i szerokość około 60 cm, ale dla osób o większych gabarytach dostępne są modele o większych wymiarach. Jeśli zmarły miał szczególne życzenie co do kształtu trumny, warto poszukać modeli nietypowych – na przykład o kształcie serca czy sarkofagu.

Koszt trumny

Cena trumny zależy głównie od materiału, z jakiego jest wykonana, oraz od jej wykończenia i dodatków. Trumny drewniane są z reguły droższe niż te wykonane z płyty wiórowej czy MDF, a także bardziej eleganckie. Trumny ekologiczne mogą być tańsze od tradycyjnych, ale nie zawsze są dostępne na każdym cmentarzu.