Tapety do małych wnętrz – optyczne powiększenie pomieszczenia.

modne aranzacje

Niewielkie wnętrza mają w sobie wiele zalet i uroku. Bardzo często wydają się przytulne, oznaczają mniejsze wydatki, tworzą bezpieczną przestrzeń i łatwiej utrzymać w nich porządek. Aranżacja takich pomieszczeń nie należy jednak do najłatwiejszych. Dobierając meble, dodatki i kolory całość musi być rozplanowana tak, aby ich nie przytłoczyć. Jak optycznie powiększyć małe wnętrza?

powiekszenie pomieszczenia

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie – wskazówki

Optyczne powiększenie pomieszczenia to niemałe wyzwanie. Istotne będą tu nie tylko kolory, ale i dodatki. Planując aranżację niewielkich przestrzeni warto rozpocząć od kolorów. Doskonałym wyborem będą jasne ściany. Ważną rolę odegrają tu także okna, lustra i oświetlenie. Ogromnym atutem małych wnętrz będą duże okna bez zasłon i firanek, które stworzą wrażenie przestrzeni. Zazwyczaj jednak w takich pokojach okna są niewielkie. Wówczas ich funkcje mogą przejąć lustra. Przyklejone na ścianie w pionie sprawią, że pomieszczenie wyda się dłuższe, a usytuowane w poziomie optycznie je poszerzą. Nie bez znaczenia pozostają tu także wysokie drzwi sięgające sufitu czy szklane ściany, które mogą oddzielać np. pokój dzienny od kuchni i jadalni. Metraż wizualnie powiększy się też, jeżeli w pomieszczeniu znajdzie się kilka źródeł światła.

wzory powiekszajace pomieszczenie

Jakie wzory i kolory optycznie powiększą pomieszczenie?

Wiele osób sądzi, że w małych pomieszczeniach sprawdzą się jedynie białe ściany. Nic bardziej mylnego! W tego typu wnętrzach doskonale zaprezentują się wszystkie jaśniejsze barwy, począwszy od beżowego, poprzez odcienie pastelowe, a nawet jasne szarości! Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę może odegrać tu odpowiednio dobrana tapeta.

Chcąc wybrać tapetę do małych wnętrz, na naszą uwagę zasługuje kilka podstawowych motywów. Przede wszystkim, będzie to tapeta w paski https://4wall.pl/67_tapety-w-paski. Zależnie od zamierzonego efektu możemy wybierać tu spośród drobnych i pionowych bądź szerokich i poziomych pasów – pierwszy zestaw zapewni optyczne wydłużenie przestrzeni, drugi z kolei wizualne poszerzenie pokoju. Bardzo ważne jest, aby kolorystyka tapety była dopasowana do aranżacji pomieszczenia.

modne aranzacje

Kolejną propozycję stanowi tapeta geometryczna, która od kilku lat jest najpopularniejszym wzorem. Umieszczenie tego typu tapety na jednej ze ścian w niewielkim pomieszczeniu z pewnością pomoże w jego optycznym powiększeniu. Będzie ona nie tylko doskonałym rozwiązaniem problemu związanego z niewielkim rozmiarem pokoju, ale i jego niezastąpioną dekoracją. Wybierając tapetę geometryczną zwróćmy uwagę, aby jej wzór nie był zbyt wyrazisty. W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się regularne wzory, które nie przytłoczą przebywających w nich osób.

Trzecią z propozycji jest fototapeta. W przypadku małych pomieszczeń najlepszym wyborem będą fototapety z krajobrazami, posiadające efekt głębi. Wiele wzorów fototapet znadziesz na https://4wall.pl/.

aranzacja wnetrz

Jakie style aranżacji wnętrz sprawdzą się w małych pomieszczeniach?

Do małych pomieszczeń najlepiej wybierać style, w których nie znajdziemy wielu przytłaczających dodatków. Doskonałym rozwiązaniem będzie tu np. styl skandynawski, w którym królują jasne odcienie z przewagą bieli, naturalne drewno oraz materiały, a także prostota. Duża ilość światła oraz ciekawe dodatki urozmaicają tego typu aranżację, nie przytłaczając ich.

Ciekawe rozwiązanie stanowi tu też styl klasyczny, doceniany szczególnie przez osoby, które nie lubią zmian. Wyróżnia się on stonowanymi, ciepłymi barwami, obecnością drewnianych stołów, eleganckich kredensów oraz ważnych w niewielkich pomieszczeniach szafek z przeszkleniami. Niezwykle ważną rolę odgrywa tu harmonia, spójność oraz symetria.

Styl nowoczesny to także odpowiedź na optyczne powiększenie przestrzeni. Cechuje go bowiem minimalizm i prostota, oszczędność w dekoracjach, przestronność oraz geometryczne kształty. Meble są tutaj funkcjonalne i praktyczne, a we wnętrzu panuje porządek oraz ład.