Jak długo żyją mrówki z gatunku Messor barbarus?

hodowla mrowek

Mrówki z gatunku Messor barbarus określa się idealnymi dla początkujących hodowców. Gatunek wywodzi się z Europy Zachodniej i jest dość popularny wśród osób interesujących się hodowlą mrówek. Dzięki możliwości zakupu pakietu składającego się z określonej ilości sztuk można w łatwy sposób spróbować własnych sił w takiej hodowli.

Czym charakteryzują się mrówki Messor barbarus?

Mrówki Messor barbarus to odmiana żniwiarek. Występują w naturalnym środowisku o niskiej wilgotności. Żywią się pozyskanymi w otoczeniu nasionami czy też innymi fragmentami roślin oraz owadami, ale już w mniejszym stopniu – stąd nazwa. Mrówki pozyskują z gromadzonych nasion roślin mąkę, którą żywi się cała kolonia.

Mrówki żniwiarki są często wybierane przez początkujących hodowców, bo zapewnienie im właściwej diety nie jest zbyt skomplikowane. Poza wspomnianym gatunkiem Messor barbarus hodowane są też Messor structor lub denticulatus. Mrówki takie mogą żyć nawet do 2 lat, ale w praktyce zdarza się to rzadko. Najbardziej zapracowane robotnice często umierają po 2-3 miesiącach.

Mrówki żniwiarki – jak zacząć hodowlę?

Można zauważyć, że hodowanie mrówek w warunkach domowych staje się nowym i oryginalnym hobby. Na początek warto znaleźć odpowiednie owady, odwiedzając np. sklep z mrówkami – AntOnTop. Mrówki kupione w sklepie specjalizującym się w tym są starannie wyselekcjonowane, a nabywca otrzymuje właściwe owady, które w zalecanych warunkach będą mogły utworzyć kolonię.

Ważne jest, by po zakupie stworzyć mrówkom zalecane warunki i przestrzegać innych ważnych zasad. Właściwie założone mrówcze gniazda są bezpieczne dla otoczenia i skoncentrowane, ale osoba opiekująca się nimi musi zapewniać mrówkom pożywienie, dbać o temperaturę i wilgotność.

Dlaczego warto wybrać mrówki Messor barbarus?

Wybór mrówek żniwiarek sprawia, że prowadzenie hodowli jest łatwiejsze i trudniej popełnić błędy skutkujące śmiercią kolonii. Chodzi w szczególności o kwestie żywieniowe. Mrówki żniwiarki czyli inaczej żniwiarze polegają w głównej mierze na diecie nasiennej. Oznacza to, że hodowca nie musi ciągle podsuwać im owadów, żywych lub martwych, wystarczą nasiona.

Podsumowując, własna hodowla mrówek może być bardzo ciekawym pomysłem. Zestawy pozwalające na założenie kolonii oferowane są nawet jako prezent. Na początek nadają się szczególnie mrówki żniwiarki.