Stylowa wykładzina do domu – co wybrać?

Wykladzina do domu jaki model wybrac

Wykładziny nadal są bardzo dobrym wyborem do wielu wnętrz – kuchni, salonów, sypialni. Jakie rodzaje wykładzin oferują obecnie sklepy? Co wybrać? Podpowiadamy!

Dlaczego warto wybrać wykładzinę?

Materiały podłogowe jak wykładziny mają bardzo szerokie zastosowanie i są chętnie kupowane do domów i mieszkań. Także spotykane są w innych wnętrzach, na przykład w biurach, sklepach, hotelach, restauracjach, aby wspomnieć tylko o paru miejscach, gdzie są układane.

Wykładziny to materiały, które mają dzisiaj konkurencję w postaci paneli, płytek i drewna, ale nadal wybierane są do wielu aranżacji. Ich głównym atutem jest bardzo łatwy montaż, ponieważ dzięki temu, że są dostępne w formie rozwijanych rolek, można błyskawicznie rozłożyć je we wnętrzu.

W kategorii wykładzin do dyspozycji jest także pełna gama materiałów do wyboru – zarówno pod kątem ich właściwości, jak i wzorów. To powoduje, że mogą być dobrane do różnych pomieszczeń – salonu, sypialni, kuchni, na korytarz czy do pokoju dziecka.

Rodzaje wykładzin – winylowe i dywanowe

Do kategorii wykładzin zaliczają się dwa główne warianty:

  • wykładziny winylowe, określane także jako elastyczne
  • wykładziny dywanowe

Elastyczne wykładziny winylowe charakteryzują się zastosowaniem polichlorku winylu, czyli PCV. To materiał, który jest wysoce odporny na czynniki zewnętrzne, w tym na wilgoć, dzięki czemu może być zamontowany w różnych przestrzeniach, w tym także w tych wilgotnych.

Z kolei wykładziny dywanowe tworzą we wnętrzach miękkie, przyjemne w dotyku powierzchnie. Takie wykładziny produkowane są z włókien syntetycznych albo naturalnych. Wyróżniają się one stylowym wyglądem i dobrymi parametrami izolacyjnymi. Najczęściej kupowane są do sypialni, pokojów dziecięcych, salonów.

Jak dobrać wzór wykładziny do wnętrza?

Dobór odpowiedniego typu wykładziny do wnętrza powinien bazować na jego wystroju. Do dyspozycji są różne wzory zależnie od typu wykładziny.

Wykładziny winylowe to głównie modele przypominające drewno oraz płytki ceramiczne. Te pierwsze wyglądają atrakcyjnie w pomieszczeniach jak salony czy sypialnie, natomiast te o wzorach kafelków w kuchniach, na korytarzach czy w łazienkach.

Z kolei wykładziny dywanowe można dopasować pod kątem kolorystyki, wzorów, a także wysokość runa, na przykład można wybrać miękkie i gęste wykładziny shaggy. Kolor dobierany jest głównie do barwy ścian, mebli. Popularne barwy to beż, szarość.

Aby łatwiej wybrać odpowiedni rodzaj wykładziny, warto zastosować wzorniki wykładzin, które pozwalają na łatwe dopasowanie ich pod kątem faktury i kolorystyki.