Centella Asiatica jako wybawienie dla skóry

pielegnacja skory

Nazwa Centella Asiatica nie należy do najbardziej znanych. Zazwyczaj ten składnik występuje pod postacią „Gotu Kola” lub trawa tygrysia. W niektórych częściach Azji Południowo-Wschodniej znany jest również jako „Pegaga”. Roślina jest znana ze swoich leczniczych właściwości, przyjmowana wewnętrznie lub nakładana na skórę, może podobno leczyć rany, leczyć zaburzenia żylne, wspomagać gojenie, a nawet zwalczać lęki.

Osoby, które mają wrażliwą skórę, wiedzą doskonale, że należy uważać na pewne znane składniki. Jednak jest jeden, który uważany jest za szczególnie dobry dla wrażliwej, skłonnej do zanieczyszczeń skóry: Centella Asiatica. Jest to roślina liściasta występująca w niektórych częściach Chin, Japonii, Indii, Australii i USA.

Zbawienne działanie Centella Asiatica

Wiele rzekomych efektów Centella Asiatica sprowadza się do jej potencjału łagodzenia stanu zapalnego, pobudzania produkcji kolagenu, działania jako przeciwutleniacz i poprawy ogólnego nawilżenia skóry.

Właściwości przeciwzapalne tego składniku zwiększają nawilżenie i pomagają ukoić i naprawić suchą, zaczerwienioną i podrażnioną skórę. Dlatego polecany jest do leczenia różnych schorzeń skóry, zwłaszcza tych z objawami takimi jak zaczerwienienie i szorstkość (np. łuszczyca czy egzema). Centella Asiatica poprawia również krążenie i wykazano, że zwiększa produkcję kolagenu, poprawiając jędrność i elastyczność skóry.

Kto powinien używać Centelli Asiatica?

Główną zaletą Centella Asiatica jest fakt, że nadaje się ona do każdego rodzaj skóry (dojrzała, wrażliwa, matowa, problemowa itp.). To, czy dana osoba powinna wypróbować produkt, zależy od własnych potrzeb skóry i gotowości do podjęcia odrobiny ryzyka. Najbardziej znane zalety tego składnika to uzdrawiająca moc, właściwości nawilżające i uspokajające, a także wpływ na mikrokrążenie. Innymi słowy, zajmuje się prawie wszystkim.

Wiele osób stosuje Centellę Asiatica jako sposób na uspokojenie podrażnionej, wrażliwej skóry. Należy pamiętać, by przed aplikacją przetestować produkt na wewnętrznej stronie ramienia, aby sprawdzić, czy występuje reakcja alergiczna.

Zbawienny ekstrakt roślinny

Ekstrakt roślinny można wykorzystać na niemal każdym etapie rutynowej pielęgnacji skóry — do środków myjących, toników, serum i kremów. Warto zauważyć, że produkty zawierające Centella Asiatica są często zabarwione delikatnie zielonym odcieniem, aby przeciwdziałać zaczerwienieniu towarzyszącemu podrażnieniu cery. Dlatego np. podczas stosowania retinoidów (które mogą pogarszać stan cery), można stosować Centellę Asiatica w celu łagodzenia podrażnień.