Ssanie oleju – na czym polega ajurwedyjska terapia?

Czym jest ssanie oleju? Jak płukane ust olejem może wpływać na Twój organizm? Czy ta forma terapii może pomóc z różnymi dolegliwościami? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku.

Skąd się wzięło ssanie oleju?

Choć o ssaniu oleju głośno robi się dopiero od stosunkowo niedawna, w rzeczywistości jednak ta forma terapii znana jest już od starożytności. Wtedy to ssanie oleju było formą leczenia w medycynie ajurwedyjskiej, mającą na celu radzenie sobie z różnymi dolegliwościami jamy ustnej. Płukanie ust olejem jednak już wtedy miało znacznie szersze zastosowanie.

Zdaniem ówczesnych propagatorów tej metody ssanie oleju wspomagało również proces pozbywania się wirusów, grzybów, bakterii oraz rozmaitych drobnoustrojów, które wywołują np. stany zapalne. Ponadto technika ta może wzmacniać odporność.

Biorąc pod uwagę te informacje, trudno dziwić się, że ssanie oleju powraca do łask. O dobrodziejstwach wynikających z płukania ust olejem w pierwszej kolejności przypomniał ukraiński doktor Karach, w naszym kraju natomiast za największego zwolennika tej metody uważa się Michała Tombaka. Co jeszcze musisz wiedzieć o ajurwedyjskiej terapii, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w Polsce?

Na czym polega ssanie oleju?

Samo płukanie ust olejem jest bardzo proste i z pewnością nie sprawi Ci żadnych trudności nawet za pierwszym razem. Tak naprawdę najważniejsze jest dobranie właściwego oleju. Który będzie najlepszy? Tu decyzja należy do Ciebie, w rzeczywistości bowiem znakomicie działa niemal każdy olej, ważne jest jedynie, aby nie był on przetworzony. Ponadto olej musi być naturalny i nie mieć intensywnego smaku.

W praktyce najczęściej stosowane są następujące oleje:

  • olej słonecznikowy
  • olej sezamowy
  • olej kokosowy
  • olej arachidowy
  • olej lniany
  • oliwa z oliwek
  • olej z pestek dyni

Jak wygląda ssanie oleju kokosowego lub innego wybranego oleju? Najlepiej robić to rano, na czczo – wystarczy łyżka stołowa. Nabierz olej do ust i płucz nim usta przez około kwadrans, możesz wykonywać te same ruchy co podczas stosowania płynu do płukania jamy ustnej. Ważne jest, aby olej dotarł do wszystkich zakamarków jamy ustnej.

W pierwszej chwili możesz odczuć drobny dyskomfort, który wynika z konsystencji oleju – wynika to z tego, że jest bardzo gęsty. Na szczęście wraz z każdą minutą staje się rzadszy, do czego dochodzi poprzez mieszanie się ze śliną. Po tym, gdy wyplujesz olej, koniecznie dokładnie umyj zęby.

Przy początkowych próbach ssania oleju niektórzy narzekają również na niezbyt przyjemny smak oleju. Ten fakt nie powinien Cię jednak zniechęcać – już po kilku sesjach bez wątpienia się do niego przyzwyczaisz.