Bluzy męskie – jak je nosić w eleganckich stylizacjach?

bluzy meskie

Bluzy, zarówno te z kapturem, jak i bez nich, to bardzo popularna część męskiej garderoby. Kiedyś kojarzone głównie z chuliganami i różnymi subkulturami, dziś z powodzeniem są noszone zarówno w sportowych, jak i eleganckich stylizacjach. Skąd w ogóle wzięła się moda na bluzy? Do czego ubierać męską bluzę?

Odrobina historii

Pierwsze bluzy pojawiły się w Nowym Jorku w latach 30. XX wieku. Zostały stworzone przez firmę „Champion Products” w odpowiedzi na potrzeby robotników fabryki mrożonej żywności. Bluza męska miała pełnić funkcję ochronną przed mrozem.

Początkowo była używana jako odzież spodnia – forma męskiej bielizny. Z czasem ten element garderoby wyszedł poza klasę robotniczą. Firma „Champion” skierowała swój produkt do świata sportu, co okazało się przełomowym krokiem.

Już w latach 70. bluzy męskie z kapturem stały się obowiązkową częścią sportowej garderoby. Przyczyniło się to do dynamicznego wzrostu ich popularności. Uczniowie i studenci zaczęli chętnie je nosić, używając ich jako odzieży wierzchniej.

Wielki „boom” nastąpił w latach 80., kiedy to narodziła się kultura hip-hopu. Był to czas, kiedy kojarzyły się ze zbuntowaną młodzieżą, przestępcami, raperami, skejtami czy graficiarzami. Z czasem zaczęły pojawiać się na ekranie, m.in. w filmie „Rocky”, co sprawiło, że te młodzieżowe bluzy dla mężczyzn przestały kojarzyć się z marginesem społecznym.

Do czego pasują bluzy z kapturem?

Bluzy męskie to bardzo funkcjonalna odzież. Występuje w różnych konfiguracjach. Dostępne są modele z kapturem lub bez kaptura, rozpinane lub zakładane przez głowę, zapinane na guziki, z zamkiem, ze ściągaczami lub bez ściągacza, z kieszeniami i o różnych krojach (dopasowane i oversize).

Bluzy męskie z kapturem pasują praktycznie do wszystkiego. Można łączyć je z różnymi ubraniami i tworzyć niebanalne stylizacje. Świetnie wyglądają z dżinsami i T-shirtem, joggerami czy spodniami typu baggy. Często noszone są do ubrań sportowych. Stanowią niezbędny element odzieży roboczej.

Modna bluza męska bez kaptura

Dużą popularnością cieszą się modne bluzy męskie bez kaptura. Są uniwersalne i wygodne w noszeniu razem z kurtką zimową. Można je łączyć podobnie jak i te z kapturem, jednak brak kaptura pozwala na więcej możliwości np. latem, o czym możesz przeczytać na: https://www.glamour.pl/artykul/szukasz-bluzy-meskiej-na-lato-pamietaj-o-tych-zasadach. Świetnie prezentują się pod casualowymi marynarkami czy kurtkami skórzanymi.

Można również postawić na eleganckie bluzy męskie – dzienny szyk. Klasyczne dżinsy, casualowa koszula i bluza męska o prostym kroju to bardzo wygodne rozwiązanie, idealne do pracy w biurze, na uczelnię czy niedzielny obiad. Każdy mężczyzna powinien mieć chociaż jedną bluzę w swojej garderobie.