Skarpetki dziecięce – jak wybierać najlepsze?

skarpetki dziecięce

Choć wydaje się to mało istotny szczegół wśród ubranek dla dziecka, to skarpetki dziecięce warto wybierać starannie. Źle dobrane mogą bowiem przeszkadzać w chodzeniu i stać się przyczyną odparzenia stópek. Na co więc zwracać uwagę, wybierając skarpetki dla malucha?

Stópki małego dziecka są bardzo wrażliwe i wymagają szczególnej opieki. Z dużą starannością wybieramy więc buciki, ale rzadko poświęcamy tyle uwagi skarpetkom dla maluchów. To błąd, nieodpowiednie skarpetki mogą bowiem przeszkadzać dziecku w chodzeniu, być przyczyną dyskomfortu, a nawet podrażnień. Na co zatem zwracać uwagę, żeby wybrać najlepsze skarpetki dziecięce?

Skarpetki dziecięce – materiał

To właśnie skład powinien być najważniejszy przy wyborze skarpetek dziecięcych. Szukajmy tych, wykonanych z naturalnych materiałów – na przykład 100% bawełny. Niewielki domieszki (na przykład 5-10%) sztucznych tkanin, jak elastany również są dopuszczalne, bo dzięki nim skarpetki dziecięce są bardziej elastyczne i dobrze się układają na stopie. Unikajmy toksyn i chemikaliów w składzie, mogą bowiem powodować uczulenia i podrażnienia.

Skarpetki dziecięce – detale

Kupując skarpetki dziecięce warto również przyglądać się detalom i wykończeniu. Szwy powinny być solidne, ale nie mogą uwierać i podrażniać skóry. Podobnie ściągacz — dzięki niemu skarpetka trzyma się na miejscu, ale nie może uciskać nóżek, bo to mogłoby utrudniać krążenie.

Skarpetki dziecięce – rozmiar

Dobrze dopasowane skarpetki dziecięce powinny przylegać do stopy, ale nie mogą być zbyt ciasne tak, żeby maluszek mógł swobodnie poruszać paluszkami. Informacje dotyczące wymiarów skarpetki na pewno znajdziesz na etykiecie, to nimi należy się kierować przy zakupie. Bardzo ważne również, żeby kolorystyka i wzory skarpetek podobały się dziecku. Gusta maluszków zmieniają się co prawda bardzo często, ale ubranka i skarpetki, które dziecko lubi sprawiają mu frajdę. Dzięki temu maluszek chętniej nauczy się samodzielnego ubierania.