Jak wybrać zegarek dla siebie – 5 kluczowych wskazówek

Jak wybrać zegarek - wskazówki

Moda na noszenie zegarków na rękę trwa niezmiennie od wielu lat. Dobrze dobrany czasomierz, jako element stylizacji podkreśla dobry gust właściciela, jego temperament i wyczucie stylu. Dziś marki zegarmistrzowskie wręcz prześcigają się w pomysłach, by użytkownicy mogli do woli przebierać we wzorach, kolorach i funkcjach zegarków. Pytanie, jak wybrać taki model zegarka, który będzie służył na lata i stanie się prawdziwą ozdobą stylizacji? Odpowiedzi znajdziecie w artykule!

1. Zegarek dopasowany do okazji i stylu bycia właściciela

Podobnie jak nie ma obuwia, które pasowałoby do każdej stylizacji, tak nie ma zegarków pasujących do wszystkiego. Zupełnie inny zegarek sprawdzi się do garnituru, inny do szortów, a jeszcze inny do casualowych stylizacji. W związku z tym pierwszym pytaniem, które trzeba sobie zadać, chcąc kupić zegarek to: Na jakie okazje i z czym chcesz zestawiać swój czasomierz? Ten niewielki gadżet noszony na nadgarstku stanowi przysłowiową kropkę nad „i” w gustownej stylizacji, więc powinien być przemyślany. Dobrym wyjściem będzie zakup kilku modeli, które będziesz dobierać w zależności od stroju oraz okazji.

Style Zegarków - podstawowy podział

2. Dobrze dobrana wielkość zegarka

Zegarek na nadgarstku powinien cieszyć oko. Aby tak się stało, przede wszystkim musi być odpowiedniego rozmiaru. Wprawdzie niektórzy wolą większe, a inni mniejsze zegarki, ale podstawowe wyznaczniki są zawsze przydatne w trakcie podejmowania decyzji.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że elegancki zegarek na skórzanym pasku będzie zupełnie inaczej wyglądał na nadgarstku niż ten sportowy z masywną tarczą uzbrojoną w liczne przyciski. Na nadgarstku dobrze prezentuje się zegarek, który nie wystaje poza obrys przegubu, a w zestawieniu z koszulą, chowa się pod mankiet.

Równie ważne jest dopasowanie zegarka do ogólnej budowy ciała właściciela. Na nadgarstku wysokiego i dobrze zbudowanego mężczyzny dobrze będzie prezentował się masywny zegarek na pasku. Dla szczupłego lepszym wyborem będzie zegarek na delikatnej bransolecie.

3. Wybór mechanizmu zegarka

Aby zegarek dobrze spełniał swoją podstawową – użytkową funkcję przede wszystkim musi posiadać sprawny mechanizm. Od niego zależy żywotność zegarka. Podstawowe typy mechanizmów wykorzystywane w zegarkach ilustruje grafika.

Typy mechanizmów w zegarkach

4. Pasek czy bransoleta – co wybrać?

Zegarek na pasku to klasyka. Paski do zegarków są wygodne, dobrze dopasowane i z łatwością można regulować ich długość, przesuwając zapięcie. Problemem jest jedynie to, że paski szybciej się brudzą i niszczą pod wpływem wilgoci. Jeśli jednak jego faktura znudzi nam się, to sam pasek do zegarka można bez trudu wymienić.

Klasyczny zegarek Timex Indiglo na skórzanym pasku

Klasyczny zegarek Timex Indiglo na skórzanym pasku to doskonałe uzupełnienie klasycznej stylizacji. Dzięki niemu można podkreślić swój charakter i dobry gust.

Sportowcom, którzy kładą nacisk na funkcjonalny aspekt zegarka, można polecić zegarki na pasku z tworzywa. Takie paski są łatwe do utrzymania w czystości, wygodne oraz odporne na różnego typu uszkodzenia.

zegarek sportowy Timex Ironman

Prezentowany zegarek sportowy Timex Ironman ze stylową, cyfrową tarczą doskonale sprawdzi się w trakcie intensywnych treningów. Liczne funkcje są bardzo pomocne w mierzeniu efektów i działają mobilizująco podczas intensywnych ćwiczeń.

Obok zegarków na paskach skórzanych i gumowych ciekawą alternatywą są zegarki na pasku nylonowym.

damski zegarek na materiałowym pasku

Ten damski zegarek na materiałowym pasku to dobra propozycja dla wielbicielek casualowego stylu, które lubią wyróżnić się w tłumie.

Bransoleta z kolei odznacza się przede wszystkim trwałością. Dostępne bransolety do zegarków różnią grubością oraz długością. Uszkodzenia rzadko bywają tak duże, że trzeba je wymienić w całości. Często są wykonane z tych samych materiałów, co tarcze (głównie ze stali szlachetnej lub antyalergicznego tytanu). Powłoka złota lub platyny ma sens w przypadku odpowiedniego doboru grubości lub wykonania metodą PVD. Błyszczące bransolety prezentują się bardzo elegancko i często są synonimem luksusu. Metalowe bransolety z kolei dobrze sprawdzają się podczas mniej oficjalnych spotkań.

Zegarek Casio na bransolecie

Zegarek Casio na bransolecie to dobry wybór dla kobiet, które chcą mieć jeden uniwersalny zegarek na wiele różnych okazji.

5. Dobór koperty i tarczy zegarka

Większość zegarków ma okrągłą, owalną lub prostokątną kopertę. W zegarkach nowoczesnych, z licznymi funkcjami, koperty są masywniejsze i większe, często zdobią je też dodatkowe elementy. W modelach zegarków, takich jak np. zegarki sportowe Casio często znajduje się datownik, kalendarz czy wskaźnik faz księżyca. Kupić można także zegarki wskazujące drugą strefę czasową. Chcąc nabyć zegarek, który nie będzie tylko ozdobą na oficjalne okazje, warto zwrócić uwagę na inne, dodatkowe funkcje urządzenia. Dzięki nim tarcza zegarka nabiera charakterystycznego wyglądu, ale też sam zegarek staje się bardziej pomocny na co dzień.

Wybór zegarka idealnego – nie taki trudny

Dla miłośników zegarków wybór kolejnego modelu to swoisty rytuał. Bez względu na preferencje dotyczące samego wyglądu zegarka na pewno dobrym wyborem są poszukiwania wymarzonego modelu online. W sklepie internetowym można do woli przeglądać interesujące nas modele i na spokojnie zapoznać się z listą dostępnych funkcji. Na stronie Domczasu.pl można znaleźć zegarki damskie, męskie i dziecięce na każdą okazję w przystępnych cenach, a także liczne artykuły do zegarków, w tym paski do zegarków (np. paski Timex czy paski Casio), bransolety do zegarków oraz stylowe zegary do wnętrz.