Ser manchego – w czym tkwi jego wyjątkowy smak?

wybor sera

Hiszpania kojarzy się nam kulinarnie na przykład z owocami morza i daniami takimi jak paella, czy też gazpacho. Ponadto znane są szynki dojrzewające jamon serrano, czy też kiełbasy chorizo. Ważnym elementem Hiszpanii są jednak również sery, które czasem tak jak w przypadku sera manchego są unikalne w skali światowej.

Gdzie kupić ser manchego?

Ser manchego nie jest tak prosto znaleźć. Wynika to z faktu, iż może być on produkowany tylko w jednym miejscu na świecie. W Polsce nie jest więc zbyt często spotykany. Oczywiście inaczej jest w Hiszpanii. Chcąc jednak zakupić duże ilości sera manchego najlepiej jest wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę taką jak na przykład ser manchego hurt.

Chcąc podać na przykład ciekawą deskę serów w swojej restauracji trzeba zadbać o jej zróżnicowanie. Z tego powodu warto zainteresować się również tym, gdzie znaleźć ser kozi hurt. Ser kozi różni się od owczego takiego jak na przykład manchego. Sery kozie najczęściej spotkamy z ciemną, jadalną skórką. Ich znak rozpoznawczy to wyrazisty smak.

Czym dokładnie jest ser manchego?

Ser manchego to tradycyjny hiszpański twardy, dojrzewający ser. Pochodzi on z regionu La Mancha w centralnej Hiszpanii. Tradycyjnie bowiem wykonuje się go z mleka owiec pochodzących z La Manchy właśnie. Przez ich dietę i panujący w tamtym rejonie klimat ser może uzyskać swój unikatowy smak.

Najpopularniejszy hiszpański ser dzielimy na kilka rodzajów zależących od tego jak długo on dojrzewał. Wyróżniamy tu 4 odmiany. Najmłodsza to fresco. Taki ser na 50 dni. Tyle musi minimalnie dojrzewać. Ser semicurado to manchego dojrzewające przez 3 tygodnie do nawet 4 miesięcy. Curado to ser dojrzewający 3 do 6 miesięcy. Manchego viejo, czyli dojrzałe powstaje po roku lub nawet dwóch leżakowania.

Co zawiera ser manchego?

Najpopularniejszy hiszpański ser jest naprawdę wartościowym składnikiem diety dla miłośnika serów. Jest on bowiem świetnym źródłem wapnia oraz białka, dostarcza ponadto dużo witaminy A, E oraz D. Z tego powodu można go bezproblemowo spożywać w każdym wieku.