Rozdrabniacz do trocin – jaką pełni funkcję przy produkcji pelletu?

rozdrabniacz do trocin

Posłużenie się rozdrabniaczem trocin może okazać się niezbędne w produkcji pelletu. Narzędzie tego rodzaju to młyn bijakowy, który poradzi sobie z trocinami, ale też z wiórami drewnianymi, zrębką, pozostałościami po żniwach. Tak przygotowany materiał jest gotowy do dalszego wykorzystania.

Jak działają młoty bijakowe?

Właściwe ustawienie młota bijakowego i odpowiednie przygotowanie surowca (np. trocin) pozwala uzyskać najlepsze rezultaty. Nowoczesny rozdrabniacz do trocin powinien pozostać w stabilnej pozycji. Nie zalecane jest umieszczanie w nim mokrych surowców, trzeba wcześniej wysuszyć je np. w odpowiedniej suszarni.

Maszyna do produkcji pelletu może mieć różną wydajność. W niektórych przypadkach można skorzystać z takiej o niższej wydajności, jeśli nie liczy się na duży zbyt. Te wysoko wydajne młoty są kosztowne i warto je nabyć zakładając zyski lokalnie lub w dalszej okolicy.

Rozdrabniacz do trocin – jak działa?

Większość używanych rozdrabniaczy posiada elementy kruszące surowiec, np. młoty (jak sama nazwa wskazuje – młot bijakowy). Dzięki temu możliwa jest wydajna produkcja pelletu z założeniem, że maszynę będzie się ładować wysuszonymi wcześniej trocinami. Osoby inwestujące w produkcję pelletu poza młotem bijakowym posiadają też suszarnię.

Produkowanie pelletu to ekologiczna metoda przekształcania różnego rodzaju odpadów naturalnych w biomasę, którą następnie można wykorzystać jako opał. Pellet powstaje z odpowiednio rozdrobnionych i zbitych trocin (ewentualnie gałązek, odpadów zbożowych). Maszyny do produkcji brykietu z trocin tworzą około tonę pelletu z kilku metrów sześciennych trocin.

Kotły na biopaliwo – gdzie można wykorzystać pellet?

W domach prywatnych czy budynkach użytku publicznego można z powodzeniem korzystać z pelletu jako opału, ale wymaga to zastosowania odpowiedniej instalacji grzewczej. Może sprawdzić się kocioł przemysłowy, producent którego uwzględnił tego rodzaju paliwo. Palenie pelletem w innych piecach lub kotłach nie jest zalecane.

Podsumowując, przy produkcji pelletu korzystać można z mniej lub bardziej wydajnych rozdrabniaczy do trocin. Są to urządzenia typu młot bijakowy, wyposażone w linie młotów i bijaków.