Psychiatra – wskazania do wizyty i cena konsultacji

psychiatra

Wizyta u psychiatry w niektórych przypadkach jest niezbędna, aby zadbać o stan zdrowia psychicznego. Kiedy konieczne będzie udanie się do tego lekarza? Ile trzeba zapłacić za prywatną konsultację z psychiatrą?

Psychiatra – czym się zajmuje?

Lekarz psychiatra zajmuje się zdrowiem psychicznym swoich pacjentów. W swojej praktyce diagnozuje i leczy zaburzenia oraz choroby psychiczne dotykające osób dorosłych, dzieci i młodzieży.

Psychiatrzy w porównaniu do psychologów mają uprawnienia lekarskie, dlatego też mogą przepisywać swoim pacjentom leki, wypisywać zwolnienia lekarskie oraz skierowania do leczenia szpitalnego.

Kiedy do psychiatry?

Pomoc psychiatry potrzebna jest wtedy, gdy u pacjenta pojawiają się dolegliwości natury psychicznej. Mogą mieć one zróżnicowany charakter, stąd też warto wiedzieć, kiedy udać się do psychiatry na konsultację.

Wskazaniami do wizyty u psychiatry są między innymi:

  • pogorszony nastrój przez dłuższy czas

  • nadmierna pobudliwość

  • wahania nastroju

  • myśli i próby samobójcze

  • omamy wzrokowe i słuchowe

  • lęki i fobie

  • uzależnienia

  • zaburzenia odżywiania

Jeżeli zatem pacjent odczuwa u siebie te dolegliwości, wówczas warto pomyśleć o umówieniu się na wizytę w gabinecie psychiatrycznym. Specjalista będzie mógł wtedy wykonać dokładną diagnostykę i wskazać na przyczyny dolegliwości. Następnie może on także zalecić odpowiednie leczenie.

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta w gabinecie psychiatrycznym dla wielu osób może być związana ze stresem. Warto więc dowiedzieć się, na czym dokładnie polega konsultacja z psychiatrą.

Wizyta w gabinecie psychiatrycznym polega przede wszystkim na konsultacji ze specjalistą. Pyta on swojego pacjenta o doświadczane przez niego dolegliwości, w tym także choroby somatyczne, historię chorób w rodzinie. Pyta także o okoliczności pojawienia się problemów. W trakcie wizyty psychiatra może także zadawać inne pytania, które będą pomocne w postawieniu diagnozy.

Następnie psychiatra może od razu przepisać pacjentowi leki, gdy będą one konieczne. Może on też zalecić wykonanie określonych badań, ponieważ zaburzenia psychiczne mogą być związane z brakiem określonych witamin i minerałów lub mogą mieć związek z innymi dolegliwościami. Ponadto może on też zalecić wizytę u psychologa i podjęcie psychoterapii.

Cena wizyty u psychiatry

Ceny u specjalisty jak psychiatra Poznań prywatnie najczęściej wynoszą od około 150 do 200 złotych za wizytę.

Dokładne cenniki dotyczące usług psychiatrycznych można znaleźć na stronach gabinetów lub klinik albo też uzyskać je podczas zapisywania się na wizytę.