Aparatura modułowa w domu – rodzaje, zastosowanie i kupno

instalacja elektryczna

Aparatura modułowa jest bardzo szerokim pojęciem, które odnosi się do różnorodnych produktów przeznaczonych do montażu w ramach instalacji elektrycznych. Jakie aparaty modułowe najczęściej montowane są w domach jednorodzinnych?

Pod pojęciem jak aparatura modułowa znajduje się rodzaj różnych aparatów elektrycznych, które wyposażone są w moduły. Dzięki temu są one bardzo łatwe w montażu oraz w użytkowaniu. Aktualnie aparatura tego typu jest powszechnie używana w instalacjach elektrycznych – także w domach.

Jaką aparaturę modułową stosuje się w domach?

Aparatura modułowa przeznaczona do użytku w domach jednorodzinnych to przede wszystkim różnego rodzaju komponenty instalacji elektrycznych, na przykład:

  • bezpieczniki

  • ograniczniki przepięć

  • rozłączniki

  • sterowniki

  • styczniki

  • sygnalizatory

  • transformatory

  • wyłączniki nadprądowe

  • zasilacze

Aparatura ta jest dostępna w wielu wariantach, dlatego też może być ona specjalnie dopasowana do konkretnego przeznaczenia, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne działanie.

Powyższa aparatura modułowa może być wykorzystana do stworzenia sprawnej, funkcjonalnej instalacji elektrycznej, także posiadającej dodatkowe funkcjonalności.

Jaki funkcje może spełniać aparatura modułowa?

W podstawowym wariancie aparatura modułowa przeznaczona jest do przygotowania instalacji elektrycznej zasilającej oświetlenie oraz gniazdka w budynku. Pozwala ona na uzyskanie optymalnego poziomu jej bezpieczeństwa przez zastosowanie różnego rodzaju wyłączników czy bezpieczników.

Również aparatura modułowa może być wykorzystana do przygotowania instalacji typu inteligentny budynek. Aktualnie na ich montaż decyduje się coraz więcej osób, ponieważ pozwalają one na uzyskanie zróżnicowanych, funkcjonalnych systemów. Mogą one służyć między innymi do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa lub dbać o zieleń w ogrodzie.

Ponadto aparatura modułowa pozwala na wydajne korzystanie z instalacji fotowoltaicznych, które produkują prąd z energii promieniowania Słońca.

Wobec tego aparatura modułowa w domu jednorodzinnym może mieć bardzo szerokie zastosowanie.

Gdzie można zakupić aparaturę modułową?

Aparatura modułowa jest obecnie oferowana głównie w sklepach z wyposażeniem elektrycznym i elektronicznym. Można zakupić w nich komponenty od wielu producentów.

Klienci decydują się również często na kupowanie aparatury modułowej za pośrednictwem internetu. W sklepach online można znaleźć często znacznie więcej produktów w przystępnych cenach, które dostarczone będą bezpośrednio pod adres kupującego.