Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – sposób na bezpieczną przyszłość

prywatne ubezpieczenie

Zdecydowanie większość z nas pragnie tego, aby zdrowie dopisywało nam przez jak najdłuższy czas. To właśnie tego zdrowia życzymy, kiedy wręczamy komuś prezent urodzinowy. Wszystko to pokazuje, jak wielką posiada ono dla nas wartość. Niestety, choć może wydawać się nam, że jesteśmy przygotowani na każdą sposobność, w życiu zdarzają się sytuacje, których nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Wypadek, uraz, nagła choroba czy skomplikowana operacja mogą przytrafić się każdemu. Dlatego też zawczasu warto zastanowić się nad zakupem polisy, jaką jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenie zdrowotne – obowiązkowe czy dobrowolne?

Ubezpieczenia zdrowotne stanowią kwestię sporną w wielu krajach. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych państwo nie zapewnia publicznej i bezpłatnej opieki zdrowotnej swoim obywatelom, a koszty leczenia lub pobytu w szpitalu są w tym kraju niebotycznie wysokie. Polska z kolei jest państwem, które gwarantuje publiczne ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia. Warto zauważyć, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe i jako osoba legalnie pracująca w Polsce nie możemy z niego całkowicie zrezygnować. 

Choć państwo oferuje nam opiekę zdrowotną, wielu z nas jest doskonale świadomych tego, jak w większości przypadków wygląda to w praktyce. Mała dostępność specjalistów, ogromne kolejki w przychodniach od wczesnych godzin porannych, a także terminy na wizytę, na którą często przewlekle chore osoby muszą oczekiwać miesiącami. Wszystko to sprawia, że korzystanie z opieki zdrowotnej w ten sposób dla wielu osób staje się udręką. To właśnie dla nich wyjściem z tak podbramkowych sytuacji może okazać się prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – w jaki sposób działa?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest swego rodzaju dopełnieniem ubezpieczenia, które oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto pamiętać, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie jest alternatywą dla ubezpieczenia w ramach NFZ, jednak z powodzeniem możemy korzystać z obu opcji. Posiadanie ubezpieczenia publicznego jest niezwykle ważne w przypadku ratowania życia, kiedy pacjent zostaje umieszczony w publicznym szpitalu. Dlatego też, posiadając prywatną polisę, powinniśmy pamiętać o opłacaniu składek, które są obowiązkowe, aby uniknąć zapłacenia wysokiego rachunku za pobyt w szpitalu. 

Co gwarantuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferuje klientom wiele korzyści, które sprawiają, że warto zastanowić się nad wykupieniem takiej polisy. Do jego niewątpliwych zalet należą:

  • wysoki komfort leczenia;
  • krótki czas oczekiwania na wizytę u lekarza;
  • łatwy dostęp do specjalistów, także tych, którzy nie przyjmują w placówkach publicznych;
  • wysoka jakość świadczeń;
  • wygodne godziny przyjęć, dostosowane do potrzeb pacjenta;
  • łatwiejszy dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego;
  • możliwość dostosowania polisy do naszych potrzeb i możliwości finansowych, np. dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dla kogo?

Kiedy warto zdecydować się na posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego? Znajduje ono zastosowanie w wielu sytuacjach. Sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku rodziców, których czekają częste wizyty u pediatry z małymi dziećmi. Dzięki temu nie będą musieli długo oczekiwać na wizytę u lekarza, a sama wizyta w przychodni przebiegnie w sposób wygodny i bezstresowy zarówno dla dziecka, jak i rodzica. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to także dobry wybór dla osób, które stosunkowo często korzystają z pomocy lekarskiej. Dzięki niemu nie muszą bowiem czekać miesiącami na skorzystanie z pomocy specjalisty. To także korzystne rozwiązanie w przypadku osób, które kontrolują swoje zdrowie i często wykonują badania laboratoryjne. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czego nie obejmuje?

Każde prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiada pewne wyłączenia, z którymi warto zaznajomić się przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem. Są to na przykład:

  • samookaleczenie;
  • sytuacje mające miejsce w przypadku popełnienia przestępstwa lub jego usiłowania;
  • sytuacje mające miejsce pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających.