Praca w Krakowie: jak zachęcić do siebie pracodawców?

praca krakow

Znalezienie pracy w dużych miastach – takich jak Kraków – może wydawać się łatwe. W rzeczywistości jednak ogromna konkurencja powoduje, że na zatrudnienie możemy poczekać nawet kilka miesięcy. Jak wyróżnić się z tłumu i skrócić czas oczekiwania do tygodnia lub dwóch? Sprawdź, jak przekonać do siebie pracodawców.

Szukasz pracy w Krakowie? Musisz wyjść poza schemat

Schematyczne myślenie jest kluczem do porażki. To twierdzenie szczególnie odnosi się do współczesnego rynku pracy. Wiele osób sądzi, że wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło praca Kraków, a magicznie zostaniemy zatrudnieni. Niestety nie jest to takie proste. Liczba osób poszukujących pracy na terenie Krakowa jest niezwykle duża. Rekruterzy wybierają więc kandydatów, którzy w jakiś sposób wyróżniają się na tle innych. Jeśli więc chcesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, musisz działać i myśleć poza utartymi schematami.

Tworzenie CV: nie działaj jak maszyna

Wiele osób poszukujących pracy tworzy jedno, niezmienne CV i rozsyła je do firm w nadziei na zainteresowanie z ich strony. Musisz jednak wiedzieć, że najlepsze efekty uzyskasz robiąc dokładnie odwrotnie. Kiedy znajdziesz atrakcyjną ofertę, przejrzyj dokładnie listę wymagań i niezbędnych kompetencji. W swoim życiorysie wyróżnij właśnie te elementy, które sprawiają, że rekruter uzna Cię za odpowiednią osobę na dane stanowisko. Do każdego ogłoszenia podchodź indywidualnie – pokażesz tym, że jesteś naprawdę zaangażowany w to, co robisz.

Naucz się opisywać swoje zalety: bądź uczciwy i szczery

W tworzeniu życiorysu bardzo ważnym elementem jest szczerość. Pod żadnym pozorem nie przypisuj sobie kompetencji, których nie posiadasz w rzeczywistości. Wszystko to zostanie bowiem zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie bój się jednak opisywać swoich zalet. Dla pracodawcy bardzo ważne jest, abyś poinformował go o tym, co potrafisz bardzo dobrze, a w których aspektach musisz się jeszcze podszkolić. Pozwoli mu to na rzeczową ocenę Twojego potencjału.

Czy warto napisać list motywacyjny?

Mogłoby się wydawać, że listy motywacyjne już dawno wyszły z użytku. Jest to poniekąd prawda – z tym, że wynika nie z wymagań pracodawców, a z lenistwa kandydatów. Napisanie listu motywacyjnego jest doskonałą okazją, aby pokazać swój profesjonalizm i zaangażowanie. Wszak to właśnie te cechy są najbardziej pożądane przez rekruterów. Oprócz tego, w liście motywacyjnym możesz zamieścić informacje, których raczej nie załącza się w życiorysie. Stanowi to okazję do zaprezentowania potencjalnego wkładu, który możesz wnieść do firmy.