Pies na smyczy – jak rozpocząć trening, by zapewnić naszemu pupilowi bezpieczne wędrówki?

Pies na smyczy

Coraz więcej osób decyduje się powiększyć swoją rodzinę o domowego pupila na czterech łapach. Jeśli również podjęliście tę ważną decyzję o posiadaniu psa, ze względu na jego bezpieczeństwo i swój komfort psychiczny od samego początku musicie mieć na względzie jego właściwe szkolenie.

Wspólna nauka

Podstawą szkolenia psa jest nauka chodzenia na smyczy. Nie ma tu znaczenia, czy przygarnęliście kundelka ze schroniska czy kupiliście psa rasowego. Każde zwierzę musi przejść taki trening, aby wasze spacery były dla was wszystkich bezpieczną i radosną aktywnością. Od szkolenia chodzenia na smyczy zaczynają się treningi zarówno u specjalistów w psich przedszkolach, jak i nasze domowe treningi z pupilem.

Pies na smyczy

Początki bywają trudne i zniechęcające, zwłaszcza dla osób, które mają zwierzę po raz pierwszy, a ich pupil jest wyjątkowo żywiołowy i nieposłuszny. Świeżo upieczeni opiekunowie muszą przygotować się na pewne wyzwanie i mieć w sobie dużą dozę cierpliwości. Nasze życie z czworonogiem musi przejść przez fazę poznawania wzajemnych potrzeb, uczenia się nawyków i reagowania bez nerwów na pewne błędy po drodze. Nauka chodzenia na smyczy jest sporym wyzwaniem zarówno dla pieska, jak i dla jego właściciela.

Wybierz smycz odpowiednią do potrzeb psa

 

Pamiętajmy o tym, że zapraszamy do naszego domu żywą istotę, ze swoimi potrzebami i pewnym temperamentem, a w dodatku z młodzieńczą energią i szaleństwem. To my, dorośli, musimy pokazać jej cierpliwość i spokój oraz być przygotowanym, że w wielu kwestiach, nie tylko nauce chodzenia na smyczy, psiak może mieć początkowo inne zdanie niż my. Z pewnością zacząć musimy od porządnego sprzętu.

Zadbaj więc o to, żeby wybrać smycz dopasowaną odpowiednio do twojego pupila. Musi być ona nie tylko modnie wyglądająca, ale przede wszystkim bezpieczna i spełniać swoją funkcję. Nie bez znaczenia jest też jej wytrzymałość, nawet niepozorny piesek może okazać w przypływie podniecenia ogromną energię i wystawić na próbę siłę naszych rąk oraz jakość materiału, z którego wykonana jest smycz. Naukę chodzenia na smyczy dobrze jest zacząć od zwykłej smyczy z taśmy lub skóry z karabińczykiem obrotowym przypiętym do obroży. Długość i wielkość smyczy dopasuj do wielkości swojego psa.

Krok za krokiem

Naukę chodzenia na smyczy dobrze jest zacząć od oswajania zwierzęcia z nią już w domu. Zakładamy psu obrożę, żeby miał możliwość spokojnego przyzwyczajenia się do niej, po kilku próbach, jeśli widzimy pozytywną reakcję pupila, dokładamy smycz i trzymamy jej drugi koniec. Pies może chcieć sobie wszystko spokojnie obwąchać – pozwól mu na to i nie pośpieszaj. Do nauki samego spacerowania najlepiej przygotuj sobie garść smakołyków. Forma zabawy i nagradzanie za aktywność to recepta na sukces.

Stojąc w miejscu i trzymając smycz, częstuj psa smakołykiem wtedy, gdy do ciebie wróci. Lepiej mu będzie zrozumieć, że nie warto ciągnąć smyczy. Chodząc ze smyczą, staraj się trzymać ją w tej ręce, po której stronie znajduje się Twój pies. Nagradzaj go, gdy zrobi kroki przy twojej nodze. Z czasem możesz przejść do ćwiczenia „równania” kroku, gdy pies za bardzo się wyrywa. Pamiętaj, żeby nie karać za niepożądane zachowanie, tylko chwalić, za to oczekiwane.

Więcej porad jak nauczyć psa chodzenia na smyczy znajdziesz na Nosem.pl