Palenie papierosów wśród kobiet – czym się charakteryzuje?

Palenie papierosów wśród kobiet – czym się charakteryzuje?

Uzależnienie od papierosów jest jednym z tych nałogów, w przypadku których dysproporcja między pochłoniętymi nim mężczyznami i kobietami jest najmniejsza. O ile narkotyki i alkohol w zdecydowanej większości nadużywają mężczyźni, o tyle z papierosów korzysta niewiele mniej kobiet.

W przypadku wielu nałogów kobiety nie posiadają przyzwolenia społecznego na uzależnienie. Są oceniane surowiej niż mężczyźni. Palenie jest jednak postrzegane inaczej, gdyż wydaje się stosunkowo niegroźne. Nie bez znaczenia dla takiego stanowiska otoczenia jest preferowanie przez kobiety papierosów cienkich i mentolowych.

Rytuał kontra nikotyna

Czynnikami wywołującymi uzależnienie od palenia są nikotyna oraz sam proces odpalania papierosa, wciągania dymu i rytmiczny ruch ręką. Okazuje się, że dla mężczyzn zwykle ważniejsze jest oddziaływanie substancji zawartej w tytoniu, podczas gdy kobiety palą głównie ze względu na przywiązanie do rytuału. Oczywiście, każdy z wymienionych czynników wpływa na mężczyzn, jak i na kobiety, jednak proporcje są mocno zachwiane. Jakie są tego konsekwencje?

Kiedy do palenia skłania głód nikotynowy, po kilku papierosów palacz go zaspokaja. Kobiety natomiast nieustannie mają chęć zapalania, gdyż zaspokojenie głodu nikotynowego im po prostu nie wystarcza.

Trudniejsze zerwanie z nałogiem

Wielokrotnie wykazano, że kobiety próbujące rzucić palenie, częściej wracają do nałogu już po kilku miesiącach. Wynika to z następujących czynników:

  1. Środki wspomagające rzucanie palenia, takie, jak np. plastry, czy inhalatory z nikotyną, w przypadku kobiet okazują się o wiele mniej skuteczne. Jak już wspomniano, zaspokojenie głodu nikotynowego nie wystarcza im do osiągnięcia satysfakcji, gdyż kobietom zależy także na rytuale palenia. Skuteczne może się zatem okazać wprowadzenie do terapii e-papierosów.
  2. Zrywanie z nałogiem nikotynowym skutkuje zwykle przybraniem na wadze. Po pierwsze, nikotyna hamuje apetyt, wiec jej porzucenie wzmaga uczucie głodu. Po drugie, rezygnacja z palenia tytoniu wywołuję potrzebę zastąpienie go czymś innym. Najczęściej wybór pada na słodycze. Kobietom bardziej niż mężczyznom zależy na smukłej sylwetce, przez co wstrzymują się przed podjęciem próby rzucenia palenia.
  3. Kobiety ponoszą porażkę, próbując zrezygnować z palenia, gdyż swoją walkę z nałogiem rozpoczynają często w nieodpowiednim momencie. Fachowcy wskazują, że jest to niewskazane w okresie przedmiesiączkowym, gdyż występujące wtedy wahania nastroju i stres skłaniają do sięgnięcia po papierosa. Najlepszy moment na rezygnację z palenia ma miejsce po owulacji.

Papierosy bardziej szkodliwe dla kobiet

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że palenie papierosów ma zgubny wpływ na organizm człowieka. Okazuje się, że w niektórych obszarach nałóg bywa szczególnie szkodliwy dla kobiet.

Palenie tytoniu przyspiesza starzenie się skóry, spowalnia jej regenerację oraz ją wysusza. Procesy te zachodzą szybciej i intensywniej u kobiet, gdyż ich skóra jest cieńsza i wrażliwsza. Tym samym kobiety, które większą wagę niż mężczyźni przywiązują do urody, z powodu palenia tytoniu szybciej tracą zdrowie skóry.

Ponadto, papierosy przyczyniają się również do wcześniejszego pojawienia się menopauzy, z powodu obniżania poziomu estrogenów. Generalnie, palenie tytoniu wywołuje znaczny wpływ na gospodarkę hormonalną, która u kobiet jest mniej stabilna. Szczególnie niebezpieczne jest palenie papierosów przez kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego, w tym także serca.

Jak rzucić palenie?

Podobnie jak w przypadku każdego innego nałogu, trzeba przede wszystkim chęci i samozaparcia. Oprócz tego warto też rozważyć skorzystanie z fachowej pomocy. Można na przykład skontaktować się z Ośrodkiem Terapii Uzależnień Kobiet, który jest ośrodkiem terapeutycznym dla uzależnionych i współuzależnionych kobiet. Więcej na stronie https://terapiakobiet.pl/o-nas/