Otwarte sklepy w niedzielę – zobacz, gdzie szukać

Większość z nas stara się planować tydzień z wyprzedzeniem. Znajdujemy w nim czas na pracę, rozrywkę i konieczne obowiązki. Zwykle planujemy też zakupy. Ale czasem stajemy wobec nieprzewidzianych okoliczności: zapomnimy o jakimś produkcie albo nagle z wizytą zapowiadają się goście. W tygodniu nie jest to duży problem – wystarczy wyjść do najbliższego sklepu. Gorzej sytuacja wygląda w niedzielę, kiedy obowiązuje zakaz handlu. Zobacz, jak znaleźć otwarte sklepy w niedzielę.

Od marca 2018 roku obowiązuje w Polsce ustawa o zakazie handlu w niedziele. Gwarantuje ona wolny dzień pracownikom sklepów i supermarketów, w związku z czym są one zamknięte. Co prawda wyznaczono część niedziel, w których zakaz handlu nie obowiązywał, jednak od 2018 roku ilość handlowych niedziel konsekwentnie spada, obecnie są to głównie niedziele w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym. Nadal można znaleźć sklep spożywczy otwarty w niedziele, ale nie będzie to każdy sklep. Warto wiedzieć, gdzie i jak ich szukać, na wypadek nieprzewidzianych zakupów.

Od zakazu handlu obowiązuje szereg wyjątków. Otwarte sklepy w niedzielę to między innymi piekarnie, apteki, kwiaciarnie czy cukiernie. To ważna informacja, ale nie zawsze wystarczy, kiedy zależy nam, by znaleźć sklep spożywczy otwarty w niedziele. Co prawda niektóre wspomniane placówki, jak piekarnie czy cukiernie, czasem poszerzają swoją ofertę o produkty pierwszej potrzeby, jednak zwykle nie jest to wybór wystarczający. Możesz także skorzystać ze sklepów znajdujących się przy stacjach benzynowych oraz z marketów przy dworcach kolejowych, autobusowych i lotniskach.

Inne otwarte sklepy w niedzielę to zwykle niewielkie sklepy osiedlowe. Właściciel takiego sklepu musi w takim dniu samodzielnie obsługiwać klientów. Nie ma też obowiązku otwierania sklepu, zatem samodzielnie decyduje, czy jego sklep spożywczy otwarty w niedziele będzie, czy też nie. Warto wiedzieć, że ustawodawca w podobny sposób traktuje franczyzobiorców, co znaczy, że sklepy należące do takich sieci jak Żabka czy Freshmarket również mogą być otwarte w niedziele, spełniając jednak wymogi stawiane właścicielom drobnych sklepów osiedlowych. Poza tym niedzielne godziny otwarcia takich sklepów mogą różnić się od tych z tygodnia, a nawet z soboty, warto więc mieć to na uwadze.

Jeśli nie masz pewności, czy sklep, do którego planujesz się wybrać, jest otwarty w niedzielę, lub w jakich godzinach jest otwarty, możesz skorzystać z aplikacji Google Maps. Wystarczy wpisać w niej adres sklepu lub odnaleźć go na mapie i kliknąć ikonkę symbolizującą sklep. Aplikacja powinna pokazać godziny jego otwarcia w danym dniu (i pozostałych dniach tygodnia). Jeśli nie wiesz, gdzie w pobliżu znaleźć sklep spożywczy otwarty w niedziele, wybierz sieć sklepów, które mogą być otwarte – np. Żabkę – i wpisz w wyszukiwarkę Google frazę: Żabka + nazwa dzielnicy, w której mieszkasz. Wyszukiwarka znajdzie najbliższe punkty i będziesz mógł sprawdzić godziny ich otwarcia.