Objawy nużycy ludzkiej i leczenie

nuzyca

Objawy nużycy ludzkiej mogą być mniej lub bardziej uciążliwe, zależnie od stopnia rozwoju choroby. To schorzenie skóry, które wywołane jest przez pasożyta – nużeńca ludzkiego, którym można zarazić się na wiele sposobów. W początkowym etapie zarażenia wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, ponieważ występują symptomy przypominające alergię. Jednak nieleczona nużyca może doprowadzić do poważnych powikłań, np. uszkodzenia wzroku. Jak dokładnie rozpoznać objawy nużycy i na czym polega jej leczenie?

Stopnie zaawansowana objawów nużycy

świąd

wskutek poruszania się pasożytów po skórze

podrażnienie

wywołane nadgryzaniem naskórka

infekcje

wskutek przedostania odchodów pasożytów do skóry

Objawy nużycy ludzkiej, na które warto zwrócić uwagę

Objawy nużycy ludzkiej pojawiają się wskutek zainfekowania skóry przez nużeńca. Pasożyt żywi się sebum, dlatego bytuje w miejscach, w których występuje dużo gruczołów łojowych. Należą do nich: rzęsty i brwi oraz owłosiona skóra głowy. Na początku objawy nie są silne, dlatego większość osób uważa, że cierpi na uczulenie. W ten sposób nużeniec zaczyna żerować na policzkach, za uszami, a także na powiekach. Wskutek tego często dochodzi do zapalenia spojówek. Pasożyt z czasem wywołuje nużycę, która przed postawieniem diagnozy lekarskiej leczona jest nieprawidłowo objawowo – większość osób leczy wysypkę lub infekcje oczu. Niestety, takie metody nie likwidują przyczyny, a pasożyt rozmnaża się. Objawy nie wywołują bólu, a jedynie dyskomfort spowodowany poprzez świąd i pieczenie. Ale warto zwrócić uwagę, gdy wystąpią poniższe objawy:

 • intensywny świąd skóry w miejscach zainfekowanych przez pasożyta,
 • podrażnienie i łuszczenie naskórka,
 • liczne krostki przypominające trądzik,
 • w zaawansowanym stadium dochodzi do wypadania włosów.

Choroba jaką jest nużeniec bardzo często jest mylona z alergią.

Objawy nużycy ludzkiej – kiedy stają się odczuwalne?

Objawy nużycy ludzkiej na początku łatwo przeoczyć i zbagatelizować. Z czasem jednak odchody pasożyta oraz mikroskopijne ranki powodują, że dochodzi do zakażenia. Na początku nużyca przypomina alergię skórną, jednak w przeciwieństwie do niej, po zastosowaniu leków odczulających, nie ustępuje. Do zarażenia pasożytem może dojść na wiele sposobów, m.in.: przez dotykanie osoby zarażonej, przez używanie tej samej pościeli, ręczników oraz w trakcie bliskiego kontaktu. Najwięcej mieszków włosowych i sebum występuje na brwiach, rzęsach i powiekach. Dlatego nużeniec na początku zajmuje właśnie te okolice. To choroba, która nie wywołuje bólu, lecz silny świąd i pieczenie zainfekowanej skóry. Objawy z czasem stają się coraz bardziej odczuwalne. W przypadku nużycy oczu, dochodzi do częstego zapalenia spojówek, które może osłabiać wzrok.

nuzeniec

W początkowym zakażenia nużeńcem wiele osób błędnie uważa, że cierpi na alergię skórną, ale objawy nużycy ludzkiej z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe. Pojawiają się stany zapalne, świąd, pieczenie, zaczerwienienie skóry. Dlatego warto jak najszybciej zacząć stosować naturalny preparat na nużeńca, aby zlikwidować objawy oraz przyczynę. Cykl rozwojowy pasożyta trwa kilka tygodni, dlatego nużycę leczy się długo, aby wyeliminować ze skóry larwy pasożyta i zapobiec nawrotom – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog

Objawy nużycy – co zrobić gdy dokucza nam pasożyt?

Objawy nużycy z czasem stają się coraz bardziej odczuwalne. Po rozpoznaniu nużycy warto zacząć stosować naturalny kosmetyk na nużeńca. Im prędzej rozpoczęta kuracja, tym szybszy efekt. Wyciągi roślinne doskonale regenerują uszkodzoną skórę oraz łagodzą świąd i pieczenie. Proces leczenia nużycy jest długotrwały, ale przez systematyczną pielęgnację zainfekowanej skóry można uzyskać trwały efekt. Podczas kuracji, chory powinien spać na osobnym łóżku, a jego rzeczy osobiste powinny zostać odizolowane od reszty domowników. W celu uniknięcia zarażenia można stosować naturalny preparat, o aktywnym działaniu, który chroni skórę również przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Objawy nużycy ludzkiej możesz złagodzić stosując dermokosmetyki Odexim

nuzeniec

Odexim to preparaty, które pozwalają skutecznie zwalczyć nużycę. Zawierają naturalne składniki, dzięki czemu nie wywołują podrażnień skóry. W ich składach znajdują się następujące wyciągi roślinne, kwasy, ekstrakty i inne specjalne składniki, które działają antybakteryjnie i antygrzybiczo, a jednocześnie nie wysuszają skóry. Znajdziemy w nich np.: kwas azelainowy, witaminę E, betainę czy olejek z drzewa różanego.

Podsumowanie

Objawy nużycy ludzkiej są podobne do alergii skórnych, ale mają charakter powracający. W razie niepokojących objawów zawsze warto skontaktować się z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie, warto też stosować dermokosmetyki, również po zakończonej terapii, gdyż nużeniec lubi powracać.

FAQ

 1. Kiedy można zauważyć pierwsze objawy nużycy ludzkiej?

Nużeniec po zainfekowaniu skóry rozpoczyna żerowanie w nocy. Dlatego już w ciągu doby mogą wystąpić pierwsze objawy nużycy ludzkiej. W takim przypadku należy jak najszybciej sięgnąć po naturalny preparat, o aktywnym działaniu, aby nie dopuścić do rozwoju nużycy, np. kosmetyki z zestawu Odexim.

 1. Czy świąd i pieczenie skóry to objawy nużycy ludzkiej?

Trzeba pamiętać, że objawy nużycy ludzkiej występują w miejscach, gdzie znajduje się dużo gruczołów łojowych i mieszków włosowych, np. rzęsy, brwi, powieki, a nawet włosy na głowie. Objawy te nie ustępują pomimo stosowania preparatów łagodzących, np. środków na świąd. Dlatego dodatkowo do leczenia warto jak najszybciej sięgnąć po naturalny kosmetyk aktywny na nużeńca.

 1. W jaki sposób można zniwelować objawy nużycy ludzkiej?

Jeśli tylko pojawią się pierwsze objawy nużycy ludzkiej, to w miejscach podrażnionych warto zastosować naturalny preparat, o aktywnym działaniu, na nużeńca. Dodatkowo można przemywać takie miejsca rumiankiem, który wykazuje działanie kojące oraz zapobiega infekcjom skóry.

 1. Jak długo utrzymują się objawy nużycy ludzkiej po zastosowaniu leczenia?

Objawy nużycy ludzkiej mają różną intensywność, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Czas ich występowania również uzależniony jest od stadium choroby. Dlatego warto jak najszybciej rozpocząć kurację, aby usunąć objawy i przyczynę nużycy.

Bibliografia

 1. Steinhoff M., Vocanson M., Voegel J., Hacini-Rachinel F., Schäfer G.: Topical ivermectin 10 mg/g and oral doxycycline 40 mg modified-release: current evidence on the complementary use of anti-inflammatory rosacea treatments. Adv Ther 2016, 33, 1481-1501
 2. Karincaoglu Y., Esrefoglu Seyhan M., Bayram N., Aycan O., Taskapan H.: Incidence of Demodex folliculorum in patients with end stage chronic renal failure. Ren Fail 2005, 27, 495-499
 3. Del Rosso J.: Topical ivermectin: data supporting dual modes of action in rosacea. Clin Aesthet Dermatol 2017, 10, 39-42
 4. Hsu C., Hsu M., Lee J.: Demodicosis: a clinicopathological study. J Am Acad Dermatol 2009, 60, 453-462
 5. Schaller M., Gonser L., Belge K., Braunsdorf C., Nordin R., Scheu A., et al.: Dual anti-inflammatory and anti-parasitic action of topical ivermectin 1% in papulopustular rosacea. J Eur Acad Dermatol Venereol 2017, 31, 1907-1911