Ortodonta — czym się zajmuje?

stomatolog

Ortodoncja jest jedną z dziedzin stomatologii zajmującą się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów, a także niektórych wad szczękowo-twarzowych. Z tego powodu każda osoba, która chce wyeliminować takie problemy, powinna udać się do ortodonty, który zdiagnozuje jej przyczyny, a następnie dobierze leczenie. Czym dokładnie zajmuje się taki lekarz? Podpowiadamy.

Kim jest ortodonta?

Ortodonta w Szczecinie to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu nieprawidłowości zgryzu. Dodatkowo zajmuje się również wadami szczękowo-twarzowymi. Do takiego specjalisty może udać się osoba w każdym wieku, która zauważyła u siebie powyższe problemy. Do tego lekarza warto też pójść z dzieckiem, które ukończyło 3 rok życia. Wówczas oceni on, czy występują jakieś nieprawidłowości, a także czy rozwój aparatu mowy i żucia przebiega prawidłowo. Kolejną taką wizytę najlepiej odbyć, gdy pojawią się zęby stałe, czyli około 8 roku życia.

Jak wygląda wizyta u ortodonty?

Zabiegi z zakresu jakim jest stomatologia estetyczna w Szczecinie, a także ortodoncja zawsze zaczynają się od dokładnego obejrzenia szczęki i stanu uzębienia pacjenta. W kolejnym etapie specjalista ocenia czy leczenie jest konieczne, a także jaka metoda w konkretnym przypadku będzie najbardziej odpowiednia. Najczęściej w tym celu dodatkowo wykonywany jest pantomogram wszystkich zębów, czyli zdjęcie RTG, które pozwala na przeanalizowanie, w jaki sposób położone są ich korzenie, a także gdzie znajdują się ósemki.

Jeżeli lekarz podejmie decyzję o konieczności rozpoczęcia leczenia, wówczas w zależności od stopnia zaawansowania wady może zalecić noszenie ruchomego lub stałego aparatu. Na jednej z wizyt pobiera wyciski ze szczęki pacjenta, a na kolejnej zakłada aparat, a także udziela instrukcji, w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej.

Podsumowując, ortodonta to specjalista z dziedziny stomatologii, który zajmuje się badaniem rozwoju zgryzu, a także korygowaniem i leczeniem jego wszelkich wad, również tych szczękowo-twarzowych.