Niecodzienne oświetlenie schodów, które uzupełnia surowe wnętrza

Niecodzienne oświetlenie schodów, które uzupełnia surowe wnętrza

Schody to newralgiczny punkt każdego domu. Łączą parter z piętrem… i kolejne piętra. Prowadzą do piwnicy, jak i na strych. W przestrzeni mieszkalnej łączą zaś ciągi komunikacyjne. Poruszamy się po nich, zatem spełniają główną funkcję użytkową. Nie da się jednak ukryć, że stanowią także ozdobę każdego domu.

Nie bez powodu zastanawiamy się nad rodzajem balustrady, a do tego oświetleniem. Ściany przy schodach, jak i przestrzenie pod schodami, to idealne miejsca na praktyczne wykorzystanie przestrzeni, a także udekorowanie domostwa. W jaki jednak sposób oświetlać wnętrza, których klimat jest dość surowy, zimny, a schody raczą betonową konstrukcją?

Nowoczesny i kolorowy kinkiet, który ożywia

Klasyczny sposób na oświetlenie schodów to zastosowanie kinkietów. Sprawdzają się zawsze i wszędzie. Dostępność różnorodnych opraw świetlnych daje szansę na dopasowanie do wybranej aranżacji. Najtrudniejszą spośród nich wydaje się być ta nowoczesna, surowa, w której goszczą naturalne materiały, ale ze względu na swoje barwy i charakter, będące dość chłodnymi. Mowa głównie o schodach betonowych. Ich atutem jest wysoka trwałość, wytrzymałość, dlatego znajdują swoje miejsce w domach.

Jak jednak oświetlić i wyeksponować schody, których beton jest chłodny, szary i surowy? Tu swoją rolę spełniają kinkiety – nowoczesne, proste, funkcjonalne, ale z miejscem na żywe kolory i ciepłe światło. Takie konstrukcje można znaleźć w sklepie Azzardo.com.pl. Surowy i zimny beton świetnie komponuje się z metalowymi kinkietami. Metal także jest chłodny w swoim wyrazie, ale połączenie błyszczącego wykończenia z surowością betonu, daje ciekawy efekt wizualny. Za ożywienie odpowiada zaś kolorowy klosz i ciepła barwa światła. Tak oświetlone schody, a właściwie przestrzeń, w której są głównym elementem, staje się ciepła i przyjazna.

Nuta luksusu, która przyćmiewa niechciany chłód

Wybór schodów betonowych to często kwestia walorów praktycznych. To współczesne wydanie nie musi w żadnym stopniu onieśmielać swoją surowością i chłodem. Wystarczy postawić na szklane balustrady, które dodają estetyki i elegancji. Z kolei kinkiety, tym razem posiadające dodatek kryształków, szklanych elementów, nie tylko komponują się ze szklaną taflą balustrady. Światło przez nie przenikające tworzy grę świateł na schodach i okalającej ich przestrzeni.

Połączenie kinkietów w wydaniu glamour z masywną i zimną konstrukcją schodów betonowych, jest unikalne, ale miłe dla oka. Pozostaje charakter, za to odrobinę mniej przyjazny, pierwotny wyraz schodów, zostaje złagodzony przez wiązkę światła padającą z luksusowych kinkietów. Te zaś nie są przytłaczające, eksponują, ale nie wpływają na poczucie przepychu.

Niecodzienne oświetlenie schodów, które uzupełnia surowe wnętrza

Rozmieszczenie oświetlenia

Im bardziej wymowne kinkiety, błyszczące, obszerne czy opatrzone jaskrawymi barwami, tym mniej powinno ich znaleźć się na ścianie przy schodach. Mogą mieć wtedy obszerniejsze konstrukcje i mocniejsze światło, by zapewnić komfort korzystania i poruszania się po schodach. Ich estetyka jest na tyle wyraźna i zauważalna, że tym razem stawia się na jakość, precyzję wykonania, a nie ilość.

Oświetlenie schodów goszczących pośród surowych, minimalistycznych i współczesnych aranżacji, pozwala uzyskać efekt wizualny, który buduje poczucie ciepła domowego ogniska. Z jednej strony jest wybrana aranżacja, charakter nowoczesnych wystrojów, z drugiej zaś nie brakuje miłej dla oka oprawy oświetlenia, a przede wszystkim przyjaznego światła.