Na czym polega konserwacja techniczna budynków?

Konserwacja techniczna zabytków

Nawet nowo postawiony budynek wymaga od inwestora tego, aby doglądać jego stanu technicznego i reagować w razie konieczności wykonania jakiś napraw. Konserwacja budynków ma na celu utrzymanie ich dobrego stanu technicznego, a tym samym zapewnić maksymalnie komfortowe użytkowanie.

Konserwacja techniczna budynków to niezwykle ważny proces, dzięki któremu budynek przez długi okres będzie funkcjonował prawidłowo i nie będzie żarnych problemów z dachem, instalacjami (elektryczną, gazową, wodną, grzewczą) czy systemami przeciwpożarowymi. Zakres usług jest bardzo szeroki – im większy obiekt – tym jest więcej rzeczy do wykonania. Warto w tym zakresie współpracować wyłącznie z dobrymi i doświadczonymi firmami.

Czynności związane z konserwacją nieruchomości nie wymagają zezwolenia, żadnych pozwoleń ani zgłoszeń. Realizowane są zawsze wtedy, gdy zachodzi konieczność, że z jakiegoś powodu zdrowie lub życie domowników/mieszkańców będzie narażone na niebezpieczeństwo.

Zobacz także: http://www.budowairemont.pl/konserwacja-techniczna-budynkow-w-5-krokach/

Konserwacja budynków – jaki zakres prac?

Jak sama nazwa wskazuje, konserwacja techniczna nieruchomości to nie przeprowadzanie prac remontowych. Konserwacja obiektu ma za zadanie utrzymanie jego dobrego stanu technicznego, a remont ma na celu odnowienie obiektu, przywrócenie mu dawnego blasku. Jaki jest więc zakres pracy firmy od konserwacji? Bardzo duży, gdyż zawsze bardzo trudno jest przewidzieć, co nagle w danym budynku po prostu przestanie działać. Ogólnie konserwacja techniczna nieruchomości może być prowadzona w takim zakresie, jak:

– konserwacja instalacji grzewczych, wodociągowych, kanalizacyjnych, elektrycznych, wentylacyjno-
klimatyzacyjnych,

– konserwacja instalacji gazowej,

– konserwacja systemu detekcji, przeciwpożarowego,

– konserwacja systemów bezpieczeństwa, alarmowych,

– konserwacja bram garażowych, szlabanów itd.

Konserwacja budynków nie obejmuje oczywiście wyłącznie osiedli mieszkaniowych, popularnych „bloków”, ale również domy czy mieszkania. Wszystko jest do ustalenia z wykonawcą.

Jak wybrać firmę od konserwacji technicznej nieruchomości

W tej branży szczególnie liczy się doświadczenie, wiedza oraz posiadanie odpowiedniego zaplecza technicznego, bez którego nie jest możliwe wykonanie prac konserwacyjnych. Firma powinna być dostępna przez całą dobę, zatrudniać na tyle obszerny personel, aby w razie możliwości, nagłej awarii jak najszybciej wykonywać swoje zadania. Nie należy się kierować wyłącznie ceną.