Kiedy należy wymienić podnośnik szyb samochodowych?

Wymiana podnośnika do szyb

Mechanizm podnoszenia szyb jest jednym z najważniejszych podzespołów a samochodzie, który może nie ma realnego wpływu działanie auta, ale zapewnia jego użytkownikom komfort jazdy w każdych warunkach. W starszych modelach samochodów mieliśmy do czynienia z mechanizmem opuszczania i podnoszenia szyb w trybie manualnym, natomiast w nowszych pojazdach występują już szyby sterowane elektrycznie. Choć bardzo często są to mechanizmy o długiej żywotności, czasem następuje konieczność ich wymiany. Kiedy zatem należy pomyśleć o montażu nowego systemu podnoszenia szyb w samochodzie?

Podnośnik szyby – dlaczego jest tak istotny?

Dobry stan techniczny mechanizmu odpowiadającego za podnoszenie i opuszczanie szyb w samochodzie jest niezwykle istotny w kontekście jego bezproblemowego użytkowania. Każdemu właścicielowi auta z pewnością zdarzyło się zapomnieć o otwartej szybie w samochodzie w czasie deszczu, co w mniejszym bądź większym stopniu może niekorzystnie wpływać na wewnętrzne elementy podzespołów samochodowych. Nie trzeba również nikogo przekonywać, że niesprawny podnośnik do szyb to prosty przepis na włamanie lub kradzież pojazdu. Opadająca szyba w czasie jazdy to również czynnik rozpraszający uwagę kierującego, co przekłada się na poziom bezpieczeństwa jego i innych pasażerów.

Podnośnik szyby – kiedy wymienić?

Mechanizm podnoszenia szyb w samochodzie z reguły nie wymaga serwisowania czy wymiany po dłuższym okresie eksploatacji, jeśli nie wykazuje żadnych oznak awarii. Elementy odpowiadające za elektrycznie sterowane szyby mogą jednak z czasem sprawować się nieco gorzej – zacinający się mechanizm czy niedosuwanie się szyby do jej położenia wyjściowego powinno wzbudzić w nas pierwsze obawy. W takim przypadku liczy się czas reagowania – im wcześniej wykryjemy usterkę, tym większa szansa na uniknięcie nieprzyjemnego zaskoczenia w najmniej pożądanym momencie.

Elektryczny podnośnik szyby – co może się zepsuć?

Wbrew pozorom elektryczny mechanizm nie jest zbyt skomplikowany. Wśród najczęściej spotykanych przyczyn awarii podnośnika wymienia się uszkodzony silnik elektryczny, urwane linki, wygięte lub zerwane zaczepy mocujące mechanizm podnośnika do prowadnicy czy też niesprawny system sterowania. W najgorszym położeniu znajdują się właściciele samochodów z uszkodzonym silnikiem elektrycznym podnośnika – wymiana tego elementu może sporo kosztować, nawet w przypadku zastosowania markowych części zamiennych.

Zobacz także: http://wmediach.pl/elementy-karoserii-dlaczego-warto-kupic-zamienniki/

Podnośnik szyby – samodzielna wymiana

Osoby o znikomej wiedzy z zakresu mechaniki i elektryki samochodowej wymianę podnośnika szyby powinny zostawić specjalistom. Można zgłosić się do autoryzowanego serwisu, jednak wizyta w ASO bardzo często wiąże się z długim czasem oczekiwania na naprawę, a także jej wysokimi kosztami. Dlatego też wiele osób ostatecznie decyduje się na zakup zamiennika podnoszenia szyb i jego wymiany u zaufanego specjalisty. Warto zaznaczyć, że zamienniki podnośnika szyby bardzo często dorównują wysoką jakością i odpornością na eksploatację swoim oryginalnym odpowiednikom. Co więcej, dzięki zamiennikowi można zredukować koszty naprawy mechanizmu nawet o kilkadziesiąt procent.