Maszyny i urządzenia wykorzystywane w masarni

masarnia

Przetwórstwo mięsne to gałąź przemysłu, która odgrywa kluczową rolę w produkcji mięsa na szeroką skalę. Dzięki nowoczesnym technologiom i narzędziom, masarnie są w stanie produkować mięso o wysokiej jakości, zgodnie z wymaganiami żywnościowymi i bezpieczeństwa. W tym artykule przyjrzymy się różnym maszynom i urządzeniom, które są używane w procesie przetwórstwa mięsnego.

Cięcie, rozdrabnianie i mielenie mięsa

W zakładach przetwórstwa mięsnego, takich jak zakład przetwórstwa mięsnego Herold, procesy przetwarzania mięsa wymagają zastosowania zaawansowanych maszyn i urządzeń. Jednym z kluczowych etapów jest jego cięcie, rozdrabnianie i mielenie. W masarniach stosuje się różnorodne maszyny, które ułatwiają te procesy. Jednym z popularnych urządzeń jest krajalnica, która pozwala na precyzyjne cięcie mięsa na kawałki o ustalonej grubości. Są również dostępne rozdrabniacze, które służą do rozdrabniania większych kawałków  na mniejsze fragmenty. Mielenie mięsa jest również ważnym etapem produkcji, a do tego celu stosuje się specjalne maszyny do mielenia mięsa. Dzięki tym urządzeniom masarnie są w stanie uzyskać jednolite mielone mięso o pożądanej konsystencji, co jest niezbędne przy produkcji różnorodnych wyrobów mięsnych, takich jak kiełbasy czy hamburgery.

Pakowanie i etykietowanie mięsa

Po przetworzeniu mięsa konieczne jest jego pakowanie w sposób higieniczny, aby zapewnić jego świeżość i trwałość. W tym celu w masarniach stosuje się różnego rodzaju pakowarki próżniowe, które usuwają powietrze z opakowania, co pozwala na dłuższe przechowywanie. Te maszyny zapewniają również ochronę przed zanieczyszczeniem i mikroorganizmami, które mogą wpłynąć na jakość mięsa. Po zapakowaniu mięsa konieczne jest jego etykietowanie, aby umożliwić identyfikację produktu i dostarczyć informacji dla konsumenta. W tym celu stosuje się etykieciarki, które umożliwiają nanoszenie etykiet na opakowania mięsa w sposób precyzyjny i zautomatyzowany.