Lada do cukierni jako przykład idealnego urządzenia do ekspozycji wszelkiego rodzaju wyrobów cukierniczych

lada w cukierni

Wyposażenie cukierni musi być nie tylko ciepłe i przytulne, ale też funkcjonalne. Ważne zatem jest zaopatrzenie jej w lady do cukierni,  które są w stanie zachować niezmienione właściwości kulinarne kremów, czekolady i innych produktów cukierniczych.

Lady cukiernicze wyróżniają się najwyższą dbałością o szczegóły i doskonałą jakością materiałów. Firmy zajmujące się dostarczaniem urządzeń chłodniczych dla branży cukierniczej projektują i produkują lady do cukierni na miarę mistrzów cukiernictwa, którzy poszukują ekskluzywnego narzędzia pracy zaprojektowanego i zbudowanego zgodnie z ich potrzebami.

Poza typowymi cukierniami lady cukiernicze znajdują zastosowanie również w kawiarniach, sklepach spożywczych i restauracjach. Dlatego tego typu urządzenia muszą być dostosowane do rodzaju eksponowanych produktów, Są one produkowane w kilku wariantach, chłodniczym, grzewczym i neutralnym.

Podstawowe zalety lad do cukierni

Jedną z najważniejszych zalet lad do cukierni jest ich wysoki poziom estetyczny, gdzie często stosowane jest modne wzornictwo i zróżnicowane materiały, z których są wykonywane. Płaskie powierzchnie poprawiają wygląd i ekspozycję towarów, a ostatnio projektanci wprowadzili nowe rozwiązanie w postaci szyb otwieranych do góry.

Decydując się na zaopatrzenie lokalu w ladę do cukierni, można liczyć na wytrzymałe materiały (takie jak stal szlachetna i drewno) oraz łatwość obsługi i czyszczenia również dzięki zastosowaniu przesuwanych i otwieranych bezproblemowo szklanych osłon

Nowoczesne lady do cukierni charakteryzują się wysokozaawansowaną funkcjonalnością, gdzie istotą rolę odgrywają takie elementy, jak podświetlenie za pomocą listew LED, system odparowywania skroplin, wmontowany higrostat, cyfrowy termometr i automatyczny nawilżacz ultradźwiękowy.

Asortyment lad do cukierni

W asortymencie lad do cukierni na specjalną uwagę zasługują wyjątkowo popularne lady wolnostojące, które można ulokować samodzielnie lub połączyć w ciągi, co pozwala na optymalizację przestrzeni sprzedażowej. W tego typu ladach do cukierni stosowane są uchylne szyby, często wykonywane z hartowanego szkła, zaopatrzone w system siłowników, dzięki czemu eksponowane produkty są dostępne na wyciągnięcie ręki.

Mając na myśli lady do cukierni, należy też wspomnieć o neutralnych ladach samoobsługowych, które doskonale sprawdzają się w mniejszych lokalach, dzięki którym można estetycznie wyeksponować wcześniej przygotowane wyroby cukiernicze. Cechują się one kompaktową konstrukcją, co pozwala na ustawienie ich praktycznie na każdej wolnej przestrzeni. Wykonuje się je zazwyczaj ze stali nierdzewnej, bezpiecznego, hartowanego szkła, a ponadto, dla zwiększenia wizualizacji ekspozycji, są zaopatrzone w oświetlenie LED, które jest sterowane podświetlonym włącznikiem.

Zadaniem lady do cukierni jest eksponowanie produktów cukierniczych i jednoczesne zachowanie ich przydatności do spożycia, zapobiegając rozmnażaniu się bakterii. Przy wyborze lad do cukierni należy pamiętać, że standardy higieniczne są jednym z najważniejszych parametrów, które musi spełniać każde tego typu urządzenie.