Kinkiet w łazience – perfekcyjny makijaż i przyjemność pielęgnacji

Kinkiet w łazience
Kinkiet w łazience - perfekcyjny makijaż i przyjemność pielęgnacji

Oświetlenie w łazience jest w stanie sprawić, że będziemy się tutaj z przyjemnością relaksować, wykonywać perfekcyjny makijaż, a zabiegi pielęgnacyjne przyniosą oczekiwane efekty. Źle dobrane niestety zniweczy nasz trud włożony w codzienną pielęgnację. Ważne jest oświetlenie centralne, ale także to w strefie umywalkowej. Swoją rolę wokół umywalki i lustra, doskonale spełniać będą kinkiety. Jak je dobrać?

Oświetlenie boczne

Kinkiety stosowane w naszych domostwach mają na celu doświetlać te miejsca, kąty i szczeliny, do których nie dociera światło płynące z lamp umieszczanych na suficie. Mowa zatem o oświetleniu bocznym czy też dodatkowym, nierzadko jednocześnie spełniającym funkcje dekoracyjne. Wybór nie jest zatem najłatwiejszy, bo należy pod uwagę wziąć wiele czynników, a nie tylko i wyłącznie design lampy.

Wokół umywalki i lustra potrzebujemy dobrego oświetlenia, ale i równomiernego. Lampy kinkiety są w stanie spełnić tę rolę, o ile odpowiednią będzie konstrukcja, wielkość, transparentność kloszy, barwa i źródło światła, a także sposób rozmieszczenia. Kwestie wizualne pozostawiamy na sam koniec, choć warto pamiętać, że dopasowanie do aranżacji zastosowanej w łazience, także ma znaczenie, ale nie może stanowić priorytetu.

Dobieranie kinkietów

Przede wszystkim kinkiety powinny być umieszczone symetrycznie po obydwu stronach lustra. To najczęstszy sposób rozmieszczania tego rodzaju oświetlenia. Inną możliwością jest zastosowanie kinkietu nad lustrem, ale jeśli łazienka jest mała, lustro niewielkie, to światło płynące znad niego, może zbytnio oślepiać.

Klosze najlepiej by były półprzezroczyste bądź całkowicie matowe, ponieważ złagodzą strumień światła, uczynią go miękkim, a i oświetlenie nie będzie razić. Jeśli zaś klosze mają być otwarte, postawmy na kierunek otwarcia ku górze, co wpłynie na optyczne podwyższenie pomieszczenia.

Jeśli luster w dużej łazience czy pokoju kąpielowym jest kilka, to z powodzeniem można zwiększyć liczbę kinkietów, ale nie zapominając o symetrycznym umiejscowieniu. To także efekt harmonijnego wystroju i przestrzeni, w której zostaje zachowana równowaga.

Światło płynące z kinkietów powinno mieć chłodną barwę, bo taka gwarantuje, że podczas zabiegów pielęgnacyjnych nad umywalką czy wykonywania makijażu, wszystko będzie wyraźnie widać. Oświetlenie nie może jednak tworzyć cieni i dobrze jest, by było jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. To gwarancja, że efekt widziany w lustrze, będzie takim samym w świetle dziennym.

Oświetlenie dekoracją

Tak samo jak każde inne oświetlenie, tak i kinkiety mogą być nie tylko funkcjonalne. Ciekawy design, fantazyjna konstrukcja, a może właśnie minimalistyczne wykonanie, ale z wysokiej jakości materiałów, luksusowe? Światło każdorazowo stanowi dekorację wnętrza, dlatego warto zadbać o funkcjonalność w pierwszej kolejności, pozostawiając miejsce dla dopasowania aranżacyjnego.