Kamienie do ogrodu i ich zastosowanie

kamien

Piękny ogród to wbrew pozorom nie tylko same rośliny takie jak krzewy, kwiaty czy też drzewa. Ważne jest bowiem, by był on kompletny i wszechstronny. Taki efekt można uzyskać na przykład poprzez odpowiednie wykorzystanie kamieni do ogrodu, które mogą pełnić naprawdę ważną funkcję dekoracyjną, jak i oferować walory praktyczne.

Jak mogą być wykorzystywane kamienie do ogrodu?

Podstawowa funkcja, którą mogą pełnić kamienie to tworzenie wszelkiego rodzaju ścieżek, czy też oddzielanie poszczególnych części ogrodu. Usypane małe kamienie, pośród których znajdą się większe, przycięte płyty to świetny sposób na stworzenie dobrze wyglądającej i funkcjonalne ścieżki. Kamienie do ogrodu w Gorzowie Wielkopolskim zakupić można w naprawdę wielu rodzajach.

Ścieżki są niezwykle praktyczne, lecz kto powiedział, że kamienie do ogrodu nie mogą zostać użyte w celach dekoracyjnych. Za ich pomocą można tworzyć na przykład niewielkie instalacje typu zen. Świetnie sprawdzić się mogą także skalne kompozycje stworzone z większych skał, które dobrze połączą się z roślinami i stworzą na przykład malutką ścianę. W ten sposób można na przykład użyć granity, piaskowce czy też wapienie.

 

 

Jakie są rodzaje kamieni do ogrodu?

W ogrodzie można wykorzystać całe mnóstwo rodzajów kamieni. Dobrze sprawdzą się na przykład skały z kamieniołomów takie jak piaskowce, granity i wapienie. W celu tworzenia specjalnych nasypów, które wyeksponują większe formacje skalne można z kolei z powodzeniem użyć tłucznia kamiennego, żwiru czy też gruzu.

Kompozycje można tworzyć na kilka sposobów. W mocno zarośniętych ogrodach dobrze sprawdzą się kompozycje naturalistyczne korzystające ze sporych kamieni podobnego rodzaju. Do japońskich kompozycji używa się z kolei trzech grup elementów, które są różnej wysokości i o rożnym kształcie. Miłośnicy minimalizmu mogą postawić właśnie na niego używając kamieni w celu subtelnego podkreślenia elementów ogrodu, czy też oddzielenia poszczególnych jego części.