Jakim materiałem wykończyć podłogę w garażu?

podloga w garazu

Każde pomieszczenie w domu wymaga odpowiedniego wykończenia. W pokojach mieszkalnych dużą uwagę przykłada się do estetyki materiałów wykańczających. Z kolei w spiżarni, pralni czy garażu ważniejsza jest funkcjonalność. Jakimi parametrami powinna cechować się posadzka w garażu, aby użytkowanie z pomieszczenia było komfortowe, a sama podłoga zachowała świetny wygląd na dłużej? Istnieje kilka materiałów, które w przypadku garażu sprawdzą się najlepiej. Zobacz porównanie posadzki betonowej i wykończonej gresem technicznym.

Tania i szybka w budowie posadzka betonowa

Aby wykonać posadzkę z wylewki betonowej w garażu, niepotrzebne są specjalne umiejętności, ani duży nakład finansowy. Sama wylewka jest niedroga. Przed jej wylaniem warto wykonać zbrojenie z aluminiowych prowadnic, aby łatwiej określić jej grubość i odpowiednio ją wyprofilować. Posadzka powinna być nachylona pod kątem 2–3% do wyjścia garażu lub kratki odpływu. Dzięki temu wszelkie wylane płyny, czy woda z mycia auta lub myjki ciśnieniowej swobodnie spłynie poza obręb garażu.

Tak wykonana posadzka wykazuje bardzo duże właściwości wytrzymałościowe. Bez problemu możesz przechowywać na niej ciężki samochód i sprzęt bez obaw o jej popękanie. Beton jest także odporny na warunki pogodowe. Sama posadzka w stanie surowym jest jednak dość nasiąkliwa, a ewentualne plamy ze smaru czy innych płynów będą trudno zmywalne. Aby temu zapobiec, wystarczy zaimpregnować posadzkę lub pokryć ją warstwą żywicy epoksydowej. Na sam koniec pomalować posadzkę specjalną farbą, aby nadać jej nieco bardziej estetyczny wygląd.

Estetyczna i trwała posadzka pokryta gresem

Alternatywą dla posadzki betonowej jest gres techniczny. Płytki te wykonane są ze sprasowanej krzemionki i wypalane w wysokiej temperaturze. Gres techniczny wykazuje dużą odporność na nacisk, skoki temperatury i zabrudzenia. Jest nienasiąkliwy, dzięki czemu nie chłonie plam. W sklepach znajdziesz gres antypoślizgowy z chropowatą powierzchnią i gres polerowany o gładkiej, estetycznej powierzchni. Ten jednak zalany wodą lub smarem może zwiększać ryzyko wypadku.

Gres techniczny warto kłaść na klej elastyczny, który stosowany jest na zewnątrz. Ponadto należy zachować odpowiednie spadki i ewentualne kratki kanalizacyjne. Fugowanie należy wykonać fugą epoksydową odporną na zaplamienia. Posadzka wykończona gresem jest znacznie bardziej estetyczna od surowej, betonowej. W sklepach możesz znaleźć płytki w różnym kolorze, co pomoże Ci stworzyć ciekawą aranżację garażu. Gres jest także łatwy do utrzymania w czystości. Minusem może być nieco wyższy koszt posadzki niż wykonanej z surowego betonu.

Podłogę w garażu należy wykańczać materiałami odpornymi przede wszystkim na duży ciężar, ale także warunki atmosferyczne i niską temperaturę. Jeśli zależy Ci na niskich kosztach wykonania posadzki, doskonałym wyborem będzie wylewka betonowa. Warto jednak ją zaimpregnować, aby nie chłonęła wilgoci. Nieco droższą, ale bardziej estetyczną opcją jest posadzka wykończona gresem technicznym.