Jakie korzyści zapewnia firmom logistyka kontraktowa?

Korzyści z logistyki kontraktowej

Logistyka kontraktowa jest doskonałą alternatywą dla prowadzenia działań z zakresu magazynowania i dystrybucji towarów we własnym zakresie. Ich samodzielna realizacja wymaga bowiem czasu, pieniędzy, doświadczenia oraz odpowiednich narzędzi, którymi niestety nie dysponuje każdy przedsiębiorstwa. Decydując się na współpracę z doświadczonym operatorem logistycznym każdy klient może natomiast liczyć na profesjonalną obsługę logistyczną jego firmy oraz liczne korzyści.

Czym jest i na czym polega logistyka kontraktowa?

Pod pojęciem logistyki kontraktowej kryje się kompleksowa usługa logistyczna, która polega na zarządzaniu wszelkimi operacjami związanymi bezpośrednio z magazynowaniem oraz dystrybucją towarów. Oprócz tego, w jej poczet bardzo często wchodzą także usługi dodatkowe, w tym zarządzanie procedurami zwrotów oraz zaopatrzenia w nowe towary. Logistyka kontraktowa najczęściej obejmuje takie usługi, jak m. in. wyładunek i dekonsolidację towarów, ich magazynowanie, sortowanie i okresowe inwentaryzowanie, przygotowanie towarów do wysyłki oraz obsługę posprzedażową.

Kompleksowa i profesjonalna obsługa logistyczna firmy wymaga nie tylko szerokiej wiedzy z zakresu logistyki i zarządzania procesami magazynowymi, ale także posiadania sprzętu, narzędzi informatycznych oraz wykwalifikowanej kadry pracowniczej, która jest odpowiedzialna za fizyczne aspekty logistyki. Niezbędne jest także posiadanie własnej powierzchni magazynowej oraz znajomości nowoczesnych technologii, które pozwalają usprawnić i profesjonalnie realizować wszystkie te zadania. Wszystko to zapewnia logistyka kontraktowa, z której powinna skorzystać każda firma pragnąca realizować działania z zakresu magazynowania i dystrybucji towarów na najwyższym poziomie.

Logistyka kontraktowa i związane z nią korzyści – dlaczego warto?

Logistyka kontraktowa jest kompleksową usługą, która oferuje korzystającym z niej firmom liczne, wymierne korzyści. Przede wszystkim, przedsiębiorstwa decydujące się na outsourcing usług logistycznych są zwolnione z inwestowania własnych środków w obsługę logistyczną. Nie muszą ponosić wydatków związanych z wynajmem powierzchni magazynowej i jej długoterminowym utrzymywaniem, rekrutacją i wynagradzaniem wykwalifikowanej kadry pracowniczej, zakupem pojazdów i sprzętu niezbędnego do obsługi magazynu i wysyłki zamówień do klientów oraz inwestowania w specjalistyczne szkolenia z zakresu logistyki. O wszystko to dba bowiem operator logistyczny, a jedynym kosztem, jaki ponosi firma, jest opłacenie jego wynagrodzenia.

Decydując się na outsourcing usług logistycznych firmy mogą ponadto korzystać z dobrze zlokalizowanego magazynu oraz oferować klientom tańsze i szybsze dostawy zamówień, co ponosi ich prestiż oraz pozwala budować pozytywny, profesjonalny wizerunek przedsiębiorstwa przyjaznego klientom. Profesjonalnie realizowana logistyka kontraktowa to także większe bezpieczeństwo towarów, które są przechowywane w odpowiednich warunkach oraz posiadają ubezpieczenie na wypadek kradzieży lub zniszczenia. Zaawansowane oprogramowanie pozwala natomiast na bieżąco monitorować stany magazynowe oraz uzupełniać je zgodnie z zapotrzebowaniem.