Jak wybierać bezglutenowe pieczywo?

Beglutenowe pieczywo

Osoby, które ze względów zdrowotnych muszą przejść na dietę bezglutenową często utożsamiają to z tym, że będą musiały zrezygnować ze spożywania pieczywa. Jest to dla nich bardzo trudne, szczególnie kiedy stanowiło ono jedno z głównych elementów codziennego jadłospisu. To, że osoba przechodzi na dietę bezglutenową nie oznacza od razu, że trzeba rezygnować ze spożywania chleba. Trzeba pozyskać wiedzę czym można zastąpić tradycyjne pieczywo. Na rynku coraz częściej popularne staje się bezglutenowe pieczywo, które stanowi alternatywę do znanych i lubianych wypieków.

Dieta bezglutenowa versus pieczywo

Dieta bezglutenowa nie eliminuje spożywania pieczywa. Nie trzeba zastępować go innymi produktami. Trzeba po prostu wiedzieć jaki chleb wybierać. Zwykłe chleby powstają z mąk, które w składzie swym posiadają gluten. Są to wszystkie wypieki tworzone z mąki pszennej, żytniej, jęczmiennej czy owsianej. Będąc na diecie bezglutenowej nie można spożywać także chlebów żytnich oraz orkiszowych. Na szczęście w dzisiejszych czasach osoby na diecie wolnej od glutenu mogą spożywać bezglutenowe pieczywo. Jest to możliwe dzięki rozwiniętej technologii produkcji bezglutenowej, która tworzy chleb o bardzo podobnych walorach smakowych, wizualnych oraz strukturalnych do tradycyjnego bochenka. Wymaga to zastąpienia glutenu innymi składnikami, które sprawią, że chleb będzie miękki, puszysty i elastyczny. Pozwala to na cieszenie się smakiem chleba tak jak miało to miejsce przed przejściem na dietę bezglutenową.

Bezglutenowe pieczywo i jego walory odżywcze

W grupie chlebów bezglutenowych znajdują się nie tylko chleby kukurydziane i ryżowe, ale także inne, które są wzbogacone innymi pełnymi różnych wartości mąk bezglutenowych. Należą do nich min. mąka gryczana, słonecznikowa, z amarantusa czy nieco bardziej egzotyczne takie jak teff, cibora jadlana, z elementami płatków jaglanych, otrąb ryżowych, które są bardzo podobne do chleba razowego. Obecność ziaren i pełnowartościowych mąk sprawia, że w składzie znajduje się błonnik, białko oraz niezwykle dobre dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe. Producenci produktów bezglutenowych mają świadomość, że osoby chorujące na celiakię mogą posiadać wiele niedoborów składników odżywczych. Dzięki temu w pieczywie bezglutenowym często występują różne dodatki, które są źródłem wielu witamin, minerałów oraz składników antyoksydacyjnych, które eliminują wolne rodniki. To najczęściej pieczywo z dodatkiem nasion chia, czarnuszki, siemię lnianym czy dynią.

Czym kierować się w doborze pieczywa bezglutenowego?

Podczas zakupu pieczywa bezglutenowego nie należy spoglądać tylko na cenę, dostępność czy atrakcyjne opakowanie. Najważniejsze to kierować się składem, wartościami odżywczymi oraz dodatkowymi aspektami żywieniowymi. Trzeba zwracać uwagę na to, czy w danym produkcie pojawiają się składniki alergenne, którymi mogą być skrobia pszenna, jaja, mleko, soja, łubiny, orzechy, sezam, siarczany oraz laktoza. Najbezpieczniej podczas zakupu kupować produkty, które posiadają profesjonalny symbol przekreślonego kłosa.