Jak dezynfekować iPhone w dobie koronawirusa?

Dezynfekcja telefonu

Wybuch pandemii koronawirusa zmienił nasze życie nie do poznania. Kiedyś widok maseczek na ulicy był czymś niezwykłym – dzisiaj jest to nasza codzienność. Wprowadzenie rygorystycznego reżimu sanitarnego ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który robi to w zastraszającym tempie. O częstym i dokładnym myciu rąk pamięta już każdy, jednak czy równie mocno dbamy o dezynfekcję smartfona? Jest on jednym z największych potencjalnych siedlisk wiursa, dlatego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu iPhone’a. Jak to zrobić, aby go nie uszkodzić?

iPhone: siedlisko zarazków

Wśród przedmiotów i powierzchni, które najbardziej narażone są na obecność czynników chorobotwórczych najczęściej wymienia się monety i banknoty, drzwi i klamki w miejscach publicznych, a także toalety. Co ciekawe, to właśnie na powierzchni smartfonów gromadzi się porównywalnie dużo zarazków, co jest związane z częstotliwością ich użytkowania. Nie zawsze mamy do dyspozycji środek dezynfekujący, dlatego też nietrudno o przenoszenie się wirusa między dłońmi a przedmiotami codziennego użytku. Choć sytuacja związana z pandemią wydaje się stabilizować, to epidemiolodzy wciąż przestrzegają przed zagrożeniami związanymi z brakiem dezynfekcji smartfonów.

iPhone: jak NIE dezynfekować smartfona?

Czyszczenie powierzchni telefonu wbrew pozorom nie jest tak prostym zabiegiem, jak mogłoby się wydawać. Trzeba niezwykle uważać, aby nie uszkodzić zewnętrznej warstwy ochronnej, która charakteryzuje m.in. iPhone. Specjalna powłoka chroniąca smartfona przed zarysowaniami jest wrażliwa na niektóre substancje chemiczne, dlatego też przed wybuchem pandemii Apple odradzało używania preparatów do czyszczenia na bazie alkoholu, a za najbardziej optymalną metodę usuwania zabrudzeń uważano przecieranie telefonu wilgotną ściereczką. Wysoka zaraźliwość koronawirusa sprawiła, że Apple zmieniło stanowisko i zaleca czyszczenie iPhone’a cieczą z 70% alkoholem izopropylowym. Użycie innych substancji może uszkodzić smartfona, podobnie jak kontakt ze zbyt dużą ilością wody.

iPhone: jak często dezynfekować smartfona?

Z uwagi na wysoki wskaźnik reprodukcji koronawirusa zaleca się codzienne czyszczenie smartfona, co zmniejsza ryzyko zakażenia. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się jednak usuwanie zarazków po każdorazowym powrocie do domu tak, aby maksymalnie ograniczyć możliwość jego przeniesienia na inne powierzchnie.

iPhone: co w przypadku awarii?

Złe użytkowanie smartfona, jak również jego nieumiejętne czyszczenie może prowadzić do poważnych usterek technicznych. Użycie zbyt dużej ilości płynu jest częstą przyczyną awarii elementów elektronicznych czy też szybszego starzenia się baterii, dlatego należy zachować jak największą ostrożność. Jednak gdy uszkodzeniu nie można już zapobiec, warto znaleźć odpowiedni serwis iPhone. Naprawa Apple jest możliwa nie tylko za pośrednictwem autoryzowanych serwisów czy bezpośrednio u producenta, ale również w punktach świadczących usługi pogwarancyjne. Należy korzystać tylko ze sprawdzonych serwisów iPhone – Warszawa oraz inne większe miasta w Polsce to miejsca, gdzie profesjonalne serwisowanie urządzeń Apple stoi na porządku dziennym.