Telewizor 8K – czy warto?

Zgodnie z przewidywaniami na rynku pojawiły się już telewizory 8K o rozdzielczości 7860×4320 pikseli. Obraz 8K charakteryzuje się wyjątkową szczegółowością, ostrością i nasyceniem barw. Technologia ta zapowiadana była, jako nowa era obrazu – czy jednak telewizor 8K, procesor bazujący na sztucznej inteligencji i minimalistyczny design robią tak duże wrażenie i są warte zakupu?

Obraz 8K – co go wyróżnia?

Producenci oferują telewizory 8K tylko w rozmiarach 65-88 cali, gdyż wtedy zauważalne są wszystkie zalety obrazu 8K i wykorzystywane są wszystkie możliwości innowacyjnych telewizorów. Rozdzielczość 8K oznacza czterokrotnie lepszą widoczność szczegółów niż 4K i szesnaście razy lepszą niż Full HD. Telewizor 8K generuje zatem najwyższej jakości, bardzo realistyczny obraz. Nic dziwnego, że obecnie nastała era obrazu 8K. Czy jednak telewizory 8K są warte zakupu?

Telewizor 8K – procesor bazujący na sztucznej inteligencji

Najpierw telewizor 8K z panelem OLED zaprezentowało LG, a następnie m.in. Sharp i Toshiba. W sierpniu 2018 r. na targach w Berlinie odbyła się premiera telewizora 8K Samsung. Serce najnowszego 8K stanowi procesor Quantum AI bazujący na sztucznej inteligencji, na algorytmach uczenia maszynowego. Oznacza to, że będzie działał coraz efektywniej. Podczas powiększania rozdzielczości, będzie też dodawał teksturę, minimalizował szum, ulepszał i wyostrzał obraz.

Telewizor 8K – do jakiego wnętrza?

Design telewizorów cechuje minimalizm, gdyż najważniejszy jest generowany obraz 8K – wyjątkowa ostrość i widoczność szczegółów na ekranie robi wrażenie! Abyś mógł jednak w pełni docenić oferowane przez 8K możliwości, najlepiej umieść go w większym pomieszczeniu. Wówczas będziesz mógł oglądać film, koncert czy inny program z odpowiedniej odległości. Tylko wtedy będziesz w stu procentach usatysfakcjonowany z zakupu 8K.

Telewizor 8K – wady

Przed zakupem zadaj sobie pytanie, gdzie ustawisz nowy telewizor i jak daleko od niego usiądziesz – jeśli zbyt blisko, nie zauważysz znaczącej różnicy w wyświetlanym obrazie. Nasze oczy też mają swoje limity, co już dawno udowodnili lekarze. Pole widzenia również jest ograniczone. By ogarnąć wzrokiem cały ekran, trzeba się od niego oddalić.

Zastanawiasz się nad 8K? Telewizor dla wielu użytkowników ma jednak zbyt wysoką cenę – nie każdy zdecyduje się na zakup 8K. Telewizor 8K 65 cali za 5000 euro to nie jest propozycja dla każdego. Produkty wykorzystujące innowacyjne technologie i czerpiące z najnowszych rozwiązań tuż po swojej premierze zawsze są drogie – nic dziwnego, że za rewolucyjne rozwiązania 8K producenci ustalili wysokie ceny.

Nie znaczy to jednak, że nie warto! Rozważ zakup telewizora 8K, ale najpierw jasno określ, gdzie go postawisz i czy masz na niego miejsce. Do salonu w niewielkim mieszkaniu lepszym wyborem będzie model 4K o przekątnej ekranu ok. 50 cali. Tym bardziej, że modele 4K niedługo staną się znacznie tańsze i tym samym warte uwagi i zakupu.